Zwalczanie ochrony przeciwlotniczej przeciwnika (SAM) to kluczowy elemetem dzisiejszych misji wojskowych. W Stanach Zjednoczonych siły tego typu nazywane są „Wild Weasel” (Dzika Łasica), natomiast w czasie misji w Wietnamie nazywano je „Iron Hand” (Żelazna ręka). Ich działanie polega na likwidowaniu rakiet przeciwlotniczych radarów w pierwszych godzinach natarcia na wrogie terytorium. W ostatnich konfliktach zbrojnych w tego typu jednostkach służyła aż jedna czwarta amerykańskich żołnierzy.
A4F Skyhawk odpala pocisk AGM-45 Shrike
Rozwój jednostek typu SAM nastąpił dopiero w czasie wojny w Wietnamie. Jednostki Wild Weasel mają na wyposażeniu dedykowane samoloty F-105G Thunderchief oraz F-4G Phantom II. W misjach w roku 1965 uczestniczyły myśliwce F-100 Super Sabre oraz A-4 Skyhawk. W ciągu 45 dni operacji przeciw celom w północnym Wietnamie zniszczono 354 cele naziemne, a jedynie jeden ocalał. Straty to 16 samolotów USA. Rok później wykorzystano samolot F-105F z poprawionym systemem wyszukiwania radarów. Wojska sowieckie także pracowały nad takimi maszynami. Za niszczenie obrony przeciwpowietrznej w Związku Radzieckim odpowiadały samoloty Mikoyan Mig-25BM oraz bombowce wyposażone w rakiety dalekiego zasięgu Tupolev Tu-22M, atakujące z dużej odległości. Wojsko ZSRR przejęło od USA sposób walki podczas niszczenia ochrony przeciwlotniczej.
F-4G Wild Weasel
Jednostki uzbrojone są przede wszystkim w rakiety, takie jak pociski likwidujące radary (ARM), takie jak AGM-88 Harm produkowane w USA, oraz brytyjskie pociski ALARM. W historii miały miejsce operacje, w których użyto wyłącznie pocisków tego typu. Znacznie więcej zniszczeń powodują bomby kasetowe, które używa się ze względu na dość duże rozproszenie radarów i wyrzutni rakiet. W Stanach Zjednoczonych używa się głównie bomb Mk-20 Rockeye II oraz CBU-87, a dopiero po nich nadlatują myśliwce uzbrojone w rakiety ARM i AGM dalekiego zasięgu. Nowym typem broni tego typu jest AGM-154 Joint Standoff Weapon, który pozwala na atak z dalekiego zasięgu. Ta rakieta pozwala na uniknięcie ataku ze strony pocisków przeciwnika. Najważniejsze myśliwce tego typu to F-16 Fighting Falcon (myśliwiec wielozadaniowy), F/A-18 Super Hornet (myśliwiec marynarki wojennej), F-15E Strike Eagle (myśliwiec średniego zasięgu), AV-8B Harrier i A-10 Thunderbolt II. Najnowsze myśliwce tego typu to natomiast F-22 Raptor i F-35 Lighting.
Każdy model plastikowy zyskuje, kiedy wyposażony jest w repliki uzbrojenia. Polskim producentem modeli rakiet przeciw radarowych z żywicy w skali 1/48 i 1/72 jest Attack Squadron. Możesz je kupić tutaj.
Jeżeli chodzi o „dzikie łasice” to gorąco polecam Viper Pilot F16. Jest to opowieść pilota F16 z jednostek łasic. Naprawdę duża rzecz, nie dość, że opisane są prawdziwe historie to ten pilot ma talent do pióra co nawiasem mówiąc udowodnił w kolejnej książce Władcy przestworzy gdzie z kolei opowiada historię lotnictwa myśliwskiego, od dnia w którym pewien francuz założył na samolot karabin maszynowy strzelający do przodu – przez śmigło, bez żadnej synchronizacji! Musiał oczywiście przezbroić śmigło bo tylko niektóre pociski przechodziły pomiędzy…. I tak dalej aż do współczesnych myśliwców, technika taktyka itp… Zresztą pod linkami które podałem są przykładowe rozdziały więc można się samemu przekonać jak smakują 🙂