pages bg right
Posted by GhostRaider on lis 17, 2012
Modele kartonowe

Modele kartonowe

Modelarstwo kartonowe było bardzo popularnym hobby w naszym kraju już w czasach PRL. Takie czasopisma jak Mały Modelarz wyprzedawały się bardzo szybko, a modelarze czekali z niecierpliwością, jaki model będzie w następnym wydaniu. Czy w dzisiejszych czasach również skleja się modele z kartonu? Oczywiście że tak. Być może wydawnictwa o modelarstwie giną wśród pozycji traktujących o innych sprawach, ale sklejaniem kartonu zajmuje się wciąż ogromna rzesza ludzi. Jest ono tańsze i przystępniejsze od sklejania modeli z plastiku. Stawia też przed hobbystami inne wymagania.

Kartonówki – wymagający rodzaj modelarstwa

Modelarstwo kartonowe jest najbardziej czasochłonnym rodzajem modelarstwa. Na sklejenie prostego modelu potrzeba kilkunastu dni, modele najbardziej skomplikowane zajmą nam nawet rok. Najbardziej potrzebną umiejętnością w modelarstwie kartonowym jest cierpliwość oraz organizacja pracy. Musimy kierować się instrukcją i wykonywać polecenia krok po kroku, w przeciwnym razie model nie uda się. Z kartonu można skleić niemal każdy pojazd. Dostępne są zarówno modele cywilne jak i wojskowe.

sklejona kartonówka GPM-u

zdjęcie – GPM

Od czego zacząć modelarstwo kartonowe?

Jeśli chcemy by nasze modele pięknie się prezentowały, potrzebujemy kilku narzędzi. Przyda się podkładka na stół, zestaw ostrych noży oraz nożyczek, kilka różnych klei. Gdy zaczynamy przygodę z modelarstwem, nie rzucajmy się od razu na bardzo skomplikowane modele takie jak krążowniki, wielosilnikowe samoloty czy też czołgi. Spróbuj swoich sił na samochodach i jednosilnikowych samolotach. Z czasem gdy nabierzesz wprawy, będziesz mógł pokusić się o wykonanie modeli robiących coraz lepsze wrażenie dokładności odwzorowania oryginału. . Po samym sklejeniu model nie wygląda zbyt realistycznie. Możesz poprawić go przez odpowiednie wykończenie. Malowanie modelu to etap równie długi co jego sklejanie. Przy użyciu odpowiednich metod możemy uzyskać realistyczny  model wyglądający jak z fabryki, jak też i wprost w pola bitwy.

Niedrogie hobby

Modelarstwo kartonowe nie jest drogim hobby – gazeta z modelem kosztuje około dwudziestu złotych, zaś narzędzia potrzebne do ukończenia modelu znajdziemy w każdym domu. Znacznie kosztowniejsze jest sklejanie modeli plastikowych lub żywicznych, nie mówiąc już o zdalnie sterowanych. O ile sklejony bez ulepszeń model kartonowy znacznie rożni się od plastikowego, to po waloryzacji (poprawkach realizmu) nie musi wcale ustępować waloryzowanemu odpowiednikowi z tworzyw sztucznych.

Incoming search terms:

  • modelarstwo kartonowe
  • model kartonowy
  • sklejanie modeli kartonowych
Post a Comment

2 komentarze to “Modele kartonowe”

  1. Kmm pisze:

    Wykonanie takiego statku to dopiero satysfakcja! ; )
    Najważniejsze jest posiadanie zastawu naprawdę ostrych noży i nożyków. Bez tego ani rusz.

  2. Zapraszam do mojego serwisu modelarskiego. Znajdziesz tu sekcję o modelach kartonowych link

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *