pages bg right
Posted by Wojtek on mar 16, 2017
Klejenie drewna – najważniejsze zasady

Klejenie drewna – najważniejsze zasady

Klejenie drewna nie musi być powodem do frustracji, jeśli zastosujemy się do kilku ważnych zasad. Dzięki nim, uzyskamy trwałe połączenie drewna z drewnem oraz innymi materiałami.

Nie tylko klej – czyli jak przygotować klejone powierzchnie

Jeśli narzekasz na to, że klej, który stosujesz do łączenia drewna, zbyt słabo wiąże, sprawdź najpierw, czy błąd nie leży po Twojej stronie. Przed rozpoczęciem klejenia, należy najpierw wyrównać klejone powierzchnie. Klej wiąże na odległościach rzędu mikronów, nie zaś milimetrów, dlatego każda wyczuwalna nierówność, osłabi trwałość wiązania.

Klejone powierzchnie należy dokładnie oczyścić z takich substancji, jak farba, lakier czy pokost. Drewno trzeba oczyścić także z ziemi czy też piachu, jeśli doszło do zabrudzenia.

Proces klejenia

Przed rozpoczęciem klejenia, przygotuj sobie wszystkie potrzebne akcesoria i upewnij się o tym, że klejone powierzchnie są odpowiednio dopasowane. Przy klejeniu na gorąco, można podgrzać klejone drewno nad kuchenką, po to, by klej mógł głębiej wniknąć w strukturę drewna. Jeśli drewno będzie narażone na naprężenia, warto ścisnąć je w imadle i zostawić, aż klej całkowicie zaschnie.

Zdjęcie Fotolia.pl

Klejenie na gorąco

Proces klejenia drewna, bardzo ułatwia pistolet do klejenia. Pozwala on na zastosowanie precyzyjnie dobranej dawki kleju, który szybko i silnie zwiąże klejone kawałki. Zwróć uwagę, by klej pokrył wszystkie szczeliny, ale też by nie było go zbyt dużo i by nie wyciekał po ściśnięciu powierzchni.

Klej dyspersyjny

Klej tego typu zawiera żywice winylowe i nadaje się zarówno do klejenia prawdziwego drewna, jak i płyt wiórowych czy sklejki. Świetnie sprawdza się także przy renowacji mebli.

Kleje do drewna egzotycznego

Tradycyjne kleje do drewna, mogą nie nadawać się do klejenia paneli i parkietu wykonanego z egzotycznych gatunków drewna. W ich przypadku należy zastosować klej hybrydowy, lub na bazie poliuretanu. Przed zastosowaniem kleju, należy sprawdzić, czy nie odbarwia on powierzchni.

Post a Comment

One Response to “Klejenie drewna – najważniejsze zasady”

  1. Piter pisze:

    Dobry wpis, lecz dodałbym coś więcej na temat klei do drewna, jest to kluczowe w tego typu pracach. Korzystałem z tego przy sklejaniu karmnika dla ptaków https://budujemysami.pl/jaki-klej-do-drewna/,ciężko wybrać odpowiedni klej, który idealnie scali

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *