pages bg right
Posted by GhostRaider on lis 6, 2012
Jak wybrać pierwszy aparat fotograficzny?

Jak wybrać pierwszy aparat fotograficzny?

Fotografowanie to jedno z najbardziej popularnych hobby w Polsce. W tym artykule skupimy się na wyborze aparatu dla początkującego amatora fotografii. Aparaty fotograficzne to sprzęt który kupuje się raz na kilka lat, dlatego należy dokonać przemyślanego wyboru. Osoba która dopiero rozpoczyna przygodę z fotografią nie wie tak na prawdę jaki rodzaj zdjęć będzie ją interesował. Fotografuje bardzo dużo wypróbowując różne techniki. Z tego powodu aparat powinien dawać szerokie możliwości ustawiania sceny.

Parametry techniczne aparatu fotograficznego

Na pierwszy aparat wybierzmy sprzęt z dużym zoomem. Co prawda, każdy obiektyw który posiada możliwość przybliżania i oddalania ujęcia będzie oferował niższą jakość niż obiektyw stałoogniskowy, ale na tym etapie nie będzie grało to większej roli. W sprzedaży oferowane są nawet obiektywy o trzydziestokrotnym zoomie, ale nie dajmy się skusić mnożnikowi – fotografowanie bez użycia statywu przy takim zbliżeniu jest w praktyce niewykonalne.

Bardzo ważnym aspektem fotografii jest wybór prawidłowego trybu działania sprzętu. Nawet te najtańsze aparaty mogą oferować mnóstwo rodzajów scen na pokrętle, jednak by zacząć fotografować świadomie wybierzmy aparat z trybami manualnymi. Tryb manualny pozwala w pełni panować nad sceną i uczy zależności między przesłoną i czasem naświetlania, co przyda się gdy przesiądziemy się na lepszy sprzęt. Wybierając aparat kierujmy się ilością megapikseli. Wybierz aparat z jak najmniejszą ich liczbą, bowiem im większa rozdzielczość matrycy tym większy będzie szum pojawiający się na zdjęciach. W zastosowaniach domowych swobodnie wystarcza matryca o sześciu milionach pikseli, a im jest ich więcej, tym więcej miejsca zajmuje plik zdjęcia.

jaki aparat fotograficzny wybrać na początek?

© interklicks – Fotolia.com

Wygoda użytkowania

Aparat powinien być ergonomiczny, czyli pasować do dłoni użytkownika. Sprawdźmy czy trzymając sprzęt w naturalny sposób nie zasłaniamy lampy błyskowej czy obiektywu.
Inną bardzo ważną kwestią jest wybór zasilania. Coraz mniej aparatów fotograficznych można zasilać za pomocą zwykłych baterii paluszków – jest to jednak przydatna opcja w terenie. Jeśli zdecydujemy się na akumulator dedykowany, poczytajmy opinie ile zdjęć można wykonać na jednym ładowaniu akumulatora. W dobrych aparatach będzie to nawet sześćset zdjęć, w gorszych może spaść nawet do poniżej stu.
Czynnikiem który wpływa na liczbę zdjęć którą wykonamy, jest także wyświetlacz. Kadrowanie zdjęć za pomocą wyświetlacza jest niewygodne, dlatego też poszukajmy aparatu z wbudowanym wizjerem.
Jeśli zwrócimy uwagę na wszystkie powyższe czynniki, z pewnością wybierzemy aparat który w pełni będzie spełniał nasze oczekiwania.

Incoming search terms:

  • aparat fotograficzny
Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *