pages bg right
Posted by GhostRaider on maj 31, 2014
Modelarstwo – hobby dla wytrwałych

Modelarstwo – hobby dla wytrwałych

Modelarstwo to czasochłonne hobby. Nie każdy z nas ma aż tyle czasu na sklejanie modeli, co Przemysław Kołodziejski, który przez 9 lat budował od podstaw drewniany HMS Victory. Obok wyrafinowanych mistrzów modelarstwa, mamy powiększającą sie z roku na rok rzeszę osób sklejających modele rekreacyjnie. Dla osób, które dopiero złapały modelarskiego bakcyla opisujemy w tym artykule najpopularniejsze rodzaje tego hobby.

Modele do sklejania dzielą się na modele plastikowe i kartonowe. Nieco innym rodzajem modelarstwa jest tworzenie modeli RC i … modelarstwo wirtualne.

Modelarstwo - czasochłonne hobby

Przemysław Kołodziejski i jego HMS Victory, zdjęcie www.trójmiasto.pl

Tanie modelarstwo – praca z kartonem

Dla wielu liczy się koszt Hobby jakim jest modelarstwo. Najtańsze, ale najtrudniejsze do sklejenia i wymagające dużo czasu są modele z kartonu. Każdy element modelu samolotu czy pojazdu naziemnego musisz wyciąć z kartonu, odpowiednio ukształtować i dokonać retuszu, skleić i na koniec pomalować. Niektórych elementów nie da się stworzyć z kartonu, ale w ofercie różnych sklepów dostępne są kalkomanie, blaszki fototrawione i szyby do samolotów, które zwiększają wartość naszego modelu. To rodzaj modelarstwa dla bardzo cierpliwych i doświadczonych osób. Modele kartonowe znajdziemy przede wszystkim w dużych salonach prasowych i w sklepach modelarskich.

model do sklejania

Modelarstwo plastikowe – szybsze efekty i więcej satysfakcji

To chyba najbardziej typowe modelarstwo w potocznym rozumieniu tego słowa. Modele z plastiku skleja się znacznie szybciej, gdyż każda część jest już odpowiednio ukształtowana – wystarczy wyciąć ją z ramki, uzupełnić braki szpachelką, przymierzyć i skleić. Najwięcej zabawy jest podczas malowania i weatheringu, czyli cieniowania modelu w taki sposób, by wyglądał jak prawdziwy. Akcesoria i modele znajdziemy w sklepach modelarskich, które oferują zarówno modele samolotów, modele helikopterów, jak i pojazdów cywilnych. Takie hobby daje więcej satysfakcji niż sklejanie kartonówek ze względu na to, że unikamy konieczności monotonnego tworzenia takich samych elementów. Gdy sklejamy na przykład czołg z kartonu, musimy tworzyć osobno każde ogniwo gąsienicy, co zajmuje mnóstwo czasu. Z drugiej strony dla większości modelarzy najważniejszy nie jest sam ukończony efekt pracy, ale dążenie do niego.

gotowy model do sklejania

Modele RC – więcej akcji

Modelarstwo RC polega na tworzeniu modeli sterowanych falami radiowymi. Może być to zarówno projektowanie własnych pojazdów i robienie ich od początku do końca, jak i kupno gotowego samolotu i zabawa nim. W sklepach modelarskich można kupić silniki, elementy telemetryczne i układy sterowania. Zaawansowani pasjonaci tego typu modeli muszą doskonale znać się na mechanice i przygotować się na dość duże wydatki.

Post a Comment

2 komentarze to “Modelarstwo – hobby dla wytrwałych”

 1. Kmm pisze:

  Modele z plastiku prezentują się bardzo ładnie, ale jednak to modelarstwo kartonowe daje więcej satysfakcji. ; )

 2. Mango 82 pisze:

  Najwyraźniej autor nie ma pojęcia o modelarstwie w ogóle.
  1. Jeśli retuszujemy elementy modelu kartonowego, to nie malujemy ich na koniec gdyż mija się to z celem.
  2. Sklejanie modeli plastikowych wcale nie jest szybsze i łatwiejsze od kartonowych, mimo tego iż ich elementy są już ukształtowane.
  3. Najwyraźniej autor nie odróżnia czym jest „szpachelka” a czym jest „szpachlówka”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *