pages bg right
Posted by Wojtek on cze 10, 2014
Modele do sklejania z żywicy

Modele do sklejania z żywicy

Modele żywiczne mogą na pierwszy rzut oka przypominać modele do sklejania wykonane z plastiku, jednak jest między nimi kilka różnic. Te modele do sklejania są przede wszystkim trudniejszym zadaniem dla modelarza, dlatego polecamy je głównie dla osób, które mają już doświadczenie w modelarstwie.

Materiał i sposób produkcji modeli plastikowych i żywicznych

Gdy kupujemy modele plastikowe do sklejania, w wielu przypadkach okazuje się, że mają one uproszczone kształty części i detali, wynikające z tego, że plastik musi odlać się w sztywnej formie metalowej. Modele plastikowe są produkowane masowo, natomiast produkcja modeli żywicznych jest skomplikowana i głównie ręczna, trwa też znacznie dłużej. Wykorzystanie form do modeli żywicznych pozwala na znacznie dokładniejsze odwzorowanie szczegółów modelu w miękkich formach silikonowych.

  model żywiczny samolotu PZL P.1

Pudełko modelu żywicznego ma z reguły prostszą ilustrację niż wielkoseryjnego modelu plastikowego

Sklejanie modeli i akcesoria modelarskie do żywicy

Na wstępie zaznaczyliśmy, że modele żywiczne są trudniejsze do sklejania. Wynika to z właściwości samego materiału oraz potrzebnych akcesoriów. Modele plastikowe wymagają nieco mniej zachodu podczas obróbki przed sklejeniem. Każdą część z żywicy należy wyciąć, uważając na to, by jej nie połamać. Następnie musisz sprawdzić, czy nie jest krzywa. Jeśli tak się zdarzy, to wyprostuj ją delikatnie po podgrzaniu i spróbuj dopasować do odpowiednich elementów z zestawu.

Odlew z żywicy może mieć puste miejsca – pozostałości po bąbelkach powietrza. Należy je zaszpachlować lub wypełnić plastikiem i zeszlifować to, co niepotrzebne.

pzl_p1_foto_18

Części modelu żywicznego maja duże tzw „bloczki wlewowe”, i są trudniejsze do wycięcia niż części modelu plastikowego

Sklejanie modelu z żywicy wymaga kleju błyskawicznego typu superglue lub epoksydowego – np poxipol – kleje, które powodują roztapianie plastiku, są w tym przypadku nieskuteczne.

Malowanie modelu żywicznego

Do malowania modeli z żywicy można użyć standardowego wyposażenia, które stosujemy także w przypadku modelarstwa plastikowego. W pierwszej kolejności usuwamy tłuste pozostałości, następnie szpachlujemy model i pokrywamy farbą modelarską. Zasady jej nakładania i waetheringu są identyczne jak przy malowaniu modeli plastikowych.

model żywiczny gotowy do malowania

Gotowy do malowania model żywiczny przypomina już tradycyjny plastikowy model do sklejania

Modele samolotów, modele figurek czy też śmigłowców produkowane w żywicy są zwykle ciekawsze od tych plastikowych. Producenci takich modeli mają w swojej ofercie pojazdy i figurki modelarskie nie dostępne w formie modelu plastikowego, dlatego to szansa na sklejenie czegoś nowego. Podsumowując – sklejenie takiego modelu jest trudniejsze i na pewno zajmuje więcej czasu. Dzięki temu z gotowego modelu będziemy mieli znacznie więcej satysfakcji i będziemy mogli go lepiej dopracować.

Post a Comment

One Response to “Modele do sklejania z żywicy”

  1. Wojtek pisze:

    Czasem wycinanie części zywicznych może być zagadka dla początkujących modelarzy. zobacz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *