pages bg right
Posted by GhostRaider on Wrz 14, 2012
Czytanie książek, dla czego nie?

Czytanie książek, dla czego nie?

Czytanie książek nie tylko rozwija, ale także sprawia dużą frajdę. Być może ktoś powie, że literatura jest nudna i zamiast ślęczenia nad grubymi tomami lepiej pooglądać telewizję, albo pograć w grę na komputerze. A przecież to czytanie rozwija wyobraźnię w największym stopniu i najlepiej uczy.

Nawet niektórzy niechętni lekturze, absolwenci szkół wyższych, będą przekonywać, że to nieprawda, przecież czytanie jest ich zdaniem bezwartościowe, staromodne, a w dodatku zwyczajnie nieciekawe. Najczęściej wynika to jednak z zakorzenienia wewnątrz umysłu przekonania o tym, że czytanie musi wiązać się na przykład z przymusem lektur szkolnych. To taka wewnętrzna blokada, która sprawia, że czytanie często jawi się jako coś mało zajmującego, niezbyt atrakcyjnego.

Przyczyny uprzedzeń do czytania

Szkoda, że przez błędy w kształceniu tak naprawdę mało osób czyta książki. Słupki danych na wykresach czytelnictwa spadają, człowiek woli biernie usiąść wygodnie przez telewizorem i zanurzyć się w świat kina, co tak naprawdę mało angażuje w analizowanie i rozumienie treści.

Problem w tym, że lektury szkolne są najczęściej niezbyt dobrze dobierane, biorąc pod uwagę wiek oraz stopień dojrzałości emocjonalnej czytelnika. To tak, jakby nie umiejącego pływać od razu zarzucono na głębokie wody, gdzie najprawdopodobniej by utonął. Dokładnie tak samo jest z lekturami, które niekiedy poruszają zbyt poważne tematy, a sposób w jaki zostały napisane nie pociąga młodego czytelnika. Klasyka jest rzeczą, którą powinno się zostawić na później, na deser. Niestety wiele tzw. autorytetów w dziedzinie literatury uważa, że książki popularne, dobrze napisane, a łatwe w odbiorze przez zwykłego czytelnika sa bezwartościowe. To właśnie pogarda krytyki literackiej dla literatury popularnej, i ignorowanie takich autorów jak Chmielewska i Sapkowski, powoduje, że nawet osoby z ambicjami kulturalnymi mają często problem z doborem literatury do treningu czytania , rozumienia i przezywania literatury. A takie książki są niezbędne dla wyrobienia sobie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Dopiero potem przychodzi chęć na coś trudniejszego i pogłębionego. Oczytany człowiek często opuszcza granice nowości książkowych i zapuszcza się w nieznane tereny klasyków, których lektura wysoce rozwija umysł, ale także sprawia wielką frajdę.

literatura jako hobby

© Jasmin Merdan – Fotolia.com

Zalety systematycznej lektury

Prawda jest taka, że słowo czytane porządkuje wiedzę, rozjaśnia myśli, uczy wartości moralnych, Uwrażliwia także na innych ludzi i pozwala lepiej ich zrozumieć. Dzięki słowu pisanemu można szybko przyswoić duża dawkę wiedzy i znacznie łatwiej poszerzać horyzonty.

Czytanie książek to pojedynek oko w oko z przesłaniem, czytelnik zagłębia się w treść i dzięki temu jest bogatszy o pewne doświadczenia, mądrości życiowe, czuje się pełniejszy. Literatura zawsze zajmowała w życiu cywilizacji bardzo ważną rolę i miejmy nadzieję, że w przyszłości jej rola znacznie się powiększy. Czytanie jest ciekawym zajęciem oraz może stać się świetnym hobby. Raz wyćwiczony umysł trudniej będzie się poddawać lenistwu i marazmowi. Wystarczy się przełamać i spróbować, a odrobina treningu sprawi, że wciągniemy się w świat prawdziwej wiedzy i głębszych przeżyć niż na ekranie telewizora z nowym talkshow.

Post a Comment

4 komentarze to “Czytanie książek, dla czego nie?”


  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function eregi() in /wp-content/plugins/nofollow-free/nofollowfree.php:131 Stack trace: #0 /wp-includes/class-wp-hook.php(289): remove_nofollow_author('yewtree5') #1 /wp-includes/plugin.php(206): WP_Hook->apply_filters('yewtree5', Array) #2 /wp-includes/comment-template.php(241): apply_filters('get_comment_aut...', 'yewtree5', 'yewtree5', '7') #3 /wp-includes/class-walker-comment.php(288): get_comment_author_link(Object(WP_Comment)) #4 /wp-includes/class-walker-comment.php(194): Walker_Comment->comment(Object(WP_Comment), 1, Array) #5 /wp-includes/class-wp-walker.php(144): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #6 /wp-includes/class-walker-comment.php(139): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #7 /wp-includes/class-wp-walker.php(387): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #8 /wp-includes/comment-template.php(2198): Walker->paged_walk(Array, '5', 0, 0, Array) #9 /wp-content/themes/eGam in /wp-content/plugins/nofollow-free/nofollowfree.php on line 131