pages bg right
Posted by Wojtek on wrz 28, 2012
Szybkie czytanie oszczędza czas

Szybkie czytanie oszczędza czas

Wielu mężczyzn ma swoje ulubione hobby i niestety często nie może znaleźć wystarczającej ilość czasu, aby się nim do woli zajmować. Na przeszkodzie może stać nawał obowiązków zawodowych, objawiający się potrzebą dodatkowej pracy w domu np. zapoznawaniem się z tekstowymi opracowaniami aktualnych projektów i danych oraz na ich podstawie napisaniem różnych raportów – krótko mówiąc brak czasu.

 W podobnej sytuacji pomocne może być udoskonalenie swoich umiejętności czytania i przetwarzania informacji pisanych. Potrzeba ta motywuje do nauki szybkiego czytania. W szkole podstawowej większość z nas nauczyła się czytać i pisać. Zastosowano przy tym metody nauki, które były opracowane wiele lat temu, zanim udaliśmy się do szkoły. Metody, które niestety nie w pełni sprawdzają się w dzisiejszych czasach. Czasach, w których mamy znacznie  więcej informacji do przeczytania i opracowania w porównaniu z sytuacją jaka była kilkadziesiąt lat temu.

kurs szybkiego czytania

© Tijana – Fotolia.com

Bardziej precyzyjnie można zauważyć, że chodzi tutaj o sytuację, kiedy musimy przeczytać niezbędne materiały i należy przeczytać je w określonym, zwykle krótkim, czasie. Może tak być w pracy lub w szkole, a sytuacje te powtarzają się cyklicznie. Często zmuszeni jesteśmy, aby przeznaczać na to swój czas wolny zarezerwowany na odpoczynek i ulubione hobby, co jest powodem dodatkowego stresu. Jak widać dla wielu osób decyzja o nauce szybkiego czytania jest koniecznością, natomiast problemem może być odpowiedź na jaki kurs szybkiego czytania się zdecydować.

Weekendowe kursy szybkiego czytania

Zaobserwowano, że osoby, które intensywnie pracują lub uczą się mogą wygospodarować weekend dla nauki szybkiego czytania. Dla nich właśnie przeznaczone są weekendowe kursy szybkiego czytania. Po takim kursie czytamy przeważnie co najmniej dwu lub trzykrotnie szybciej – chodzi o tradycyjne czytanie ze zrozumieniem. Oczywiście, są kursanci, którzy osiągają jeszcze lepsze wyniki.

Osiągnięcia na kursie zależą od  motywacji i osobistego nastawienia uczestnika – od tego, czy rzeczywiście chce, z własnej woli, nauczyć się technik szybkiego czytania. Na przykład uczniowie, których na kurs szybkiego czytania zapisali rodzice przeważnie nie wykonują zalecanych ćwiczeń i mają słabe wyniki w zwiększeniu ich szybkości czytania. Około 80% uczestników kursu nie wykonuje w domu zalecanych ćwiczeń – część z nich nie ma na nie czasu, ale dla wielu z nich polepszenie szybkości czytania jaką już osiągnęli przez te dwa dni jest zupełnie satysfakcjonujące. Zauważono też, że szybkość czytania zależy od tematyki czytanego tekstu – jest ona większa, gdy czytany tekst jest ściśle związany z naszą profesją lub hobby.

Na szkoleniu oprócz zwiększenia szybkości czytania można nauczyć się czytania syntopicznego, pozwalającego przetwarzać informacje jednocześnie z czterech książek, pracując z nimi w ciągu 75 minut. Syntopiczne przetwarzanie informacji stosowane jest w sytuacji gdy naszym celem jest znalezienie potrzebnych informacji np. do napisania raportu, artykułu, czy przygotowania prezentacji, opierając się na materiale znajdującym się w kilku książkach. Technika ta pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu, a o to nam przecież chodzi.

Osoby, dla których czytanie książek dla przyjemności jest bardzo ważne, nie powinny się obawiać, że po kursie będą musiały szybko czytać poezję lub powieści. Szybkość czytania jest zmienna i zależy od kilku czynników np. od celu czytania. Oszczędzając czas na szybkim opracowaniu materiałów technicznych potrzebnych w pracy będą mogły przeznaczyć go więcej na ich ulubione czytanie dla przyjemności.

Post a Comment

One Response to “Szybkie czytanie oszczędza czas”

  1. Tomek pisze:

    Osobiście nie wieże w weekendowe kursy szybkiego czytania, efekt jaki moim zdaniem takie mogą zagwarantować to maksymalnie 500 SNM. Gdzie przypomnę 400 to górna granica czytania konwencjonalnego. Ale mimo wszystko jest to świetny sposób aby zacząć a potem samemu się dokształcać.
    Pozdrawiam,
    szybkie-czytanie.pl.tl
    PS Ja zaczynałem od przyśpieszonego kursu, który jest dość podobny do weekendowego i najlepszy rezultat był 640 SnM, po dwuch tygodniach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *