Modelarstwo to czasochłonne hobby. Nie każdy z nas ma aż tyle czasu na sklejanie modeli, co Przemysław Kołodziejski, który przez 9 lat budował od podstaw drewniany HMS Victory. Obok wyrafinowanych mistrzów modelarstwa, mamy powiększającą sie z roku na rok rzeszę osób sklejających modele rekreacyjnie. Dla osób, które dopiero złapały modelarskiego bakcyla opisujemy w tym artykule najpopularniejsze rodzaje tego hobby.
Modele do sklejania dzielą się na modele plastikowe i kartonowe. Nieco innym rodzajem modelarstwa jest tworzenie modeli RC i … modelarstwo wirtualne.
Przemysław Kołodziejski i jego HMS Victory, zdjęcie www.trójmiasto.pl
Dla wielu liczy się koszt Hobby jakim jest modelarstwo. Najtańsze, ale najtrudniejsze do sklejenia i wymagające dużo czasu są modele z kartonu. Każdy element modelu samolotu czy pojazdu naziemnego musisz wyciąć z kartonu, odpowiednio ukształtować i dokonać retuszu, skleić i na koniec pomalować. Niektórych elementów nie da się stworzyć z kartonu, ale w ofercie różnych sklepów dostępne są kalkomanie, blaszki fototrawione i szyby do samolotów, które zwiększają wartość naszego modelu. To rodzaj modelarstwa dla bardzo cierpliwych i doświadczonych osób. Modele kartonowe znajdziemy przede wszystkim w dużych salonach prasowych i w sklepach modelarskich.
To chyba najbardziej typowe modelarstwo w potocznym rozumieniu tego słowa. Modele z plastiku skleja się znacznie szybciej, gdyż każda część jest już odpowiednio ukształtowana – wystarczy wyciąć ją z ramki, uzupełnić braki szpachelką, przymierzyć i skleić. Najwięcej zabawy jest podczas malowania i weatheringu, czyli cieniowania modelu w taki sposób, by wyglądał jak prawdziwy. Akcesoria i modele znajdziemy w sklepach modelarskich, które oferują zarówno modele samolotów, modele helikopterów, jak i pojazdów cywilnych. Takie hobby daje więcej satysfakcji niż sklejanie kartonówek ze względu na to, że unikamy konieczności monotonnego tworzenia takich samych elementów. Gdy sklejamy na przykład czołg z kartonu, musimy tworzyć osobno każde ogniwo gąsienicy, co zajmuje mnóstwo czasu. Z drugiej strony dla większości modelarzy najważniejszy nie jest sam ukończony efekt pracy, ale dążenie do niego.
Modelarstwo RC polega na tworzeniu modeli sterowanych falami radiowymi. Może być to zarówno projektowanie własnych pojazdów i robienie ich od początku do końca, jak i kupno gotowego samolotu i zabawa nim. W sklepach modelarskich można kupić silniki, elementy telemetryczne i układy sterowania. Zaawansowani pasjonaci tego typu modeli muszą doskonale znać się na mechanice i przygotować się na dość duże wydatki.
Modele z plastiku prezentują się bardzo ładnie, ale jednak to modelarstwo kartonowe daje więcej satysfakcji. ; )
Najwyraźniej autor nie ma pojęcia o modelarstwie w ogóle.
1. Jeśli retuszujemy elementy modelu kartonowego, to nie malujemy ich na koniec gdyż mija się to z celem.
2. Sklejanie modeli plastikowych wcale nie jest szybsze i łatwiejsze od kartonowych, mimo tego iż ich elementy są już ukształtowane.
3. Najwyraźniej autor nie odróżnia czym jest „szpachelka” a czym jest „szpachlówka”.