KTO Rosomak jest produkowany w Siemianowicach Śląskich. Wóz przyjęto do uzbrojenia WP w grudniu 2004 roku, a w styczniu 2005 wszedł do standardowego wojskowego wyposażenia. Kołowy transporter opancerzony tworzony jest na licencji fińskiej, jednak Polacy dokonali wielu usprawnień, dzięki czemu finalny pojazd znacznie odbiega od pierwowzoru. Od początku produkcji Rosomaka Polacy wykonali ponad 400 różnych zmian.
KTO Rosomak powstał w 9 różnych wersjach. Podstawową wersją jest bojowy wóz piechoty, który został wyposażony w wieże strzelnicze Hitfist-30P oraz UKM-2000C. Wersja Rosomak-1 wyposażona jest jedynie w WKM, a Rosomak-2 w wyrzutnię Spike.
Rosomak ma zasięg 800 kilometrów, które jest w stanie pokonać z prędkością 100 km/h po gruncie lub 10km/h w wodzie. Jego masa całkowita wynosi 22 tony. Długość pojazdu to prawie 8 metrów, a jego szerokość to prawie 3 metry. Rosomak wyposażony został w wysokoprężny, 6-cylindrowy silnik SCANIA D112 56A03PE z turbodoładowaniem o mocy 490 KM.
Istnieją również specjalistyczne warianty pojazdu. Rosomak-WDST to wóz dowódczo-sztabowy, natomiast Rosomak-WPT jest sprzętem do zabezpieczania technicznego. Do ewakuacji medycznej wypuszczono specjalnego Rosomaka-WEM. Do działań rozpoznawczo-dowódczych w fabryce w Siemianowicach Śląskich powstał Rosomak-R 1, a do działań rozpoznawczych Rosomak-R 2.
Obecnie Polska posiada 670 sztuk kołowego pojazdu opancerzonego Rosomak. Sprzęt brał udział w misji pokojowej EUFOR w Czadzie, w testach w Malezji, a także w obecnej ISAF w Afganistanie.
Pojazd stworzono w układzie 8×8, w którym napędzane są wszystkie koła. KTO Rosomak-1 w podstawowej wersji został przystosowany do przewozu 11 osób, natomiast w wersji afgańskiej 9 osób.
W lipcu 2013 roku przedłużono licencje na produkcję kołowego transportera opancerzonego Rosomak z fińską firmą Patria Land Service, natomiast 3 lipca 2015 roku polska podpisała umowę na dostawę 30 sztuk KTO Rosomak w wersji Scipio do Słowacji. Wersja ta została opracowana wraz ze słowacka firmą EVPU.
Hobbystów modelarzy plastikowych zawsze interesował Rosomak. Modele Rosomaka były dostępne do tej pory tylko dla kolekcjonerów 1/72 – z firmy Tololoko. Zapowiadany model plastikowy do sklejania w skali 1/35 z IBG ma ukazać się w maju 2016. Producent nęci zapowiedzią modelu plastikowego 1/72 w kolejnym roku.
Zapowiadane są następujące warianty:
Więcej o modelu Rosomaka w serwisie www.modele.edu.pl. Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z Wikipedii i z IBG.
U mnie najdziesz zapowiedź modelu i zdjęcia wyprasek z Bytomia! Przejdź do bloga modelarskiego.