pages bg right
Posted by GhostRaider on sty 22, 2016
Jak zabezpieczyć swój smartfon?

Jak zabezpieczyć swój smartfon?

Smartfony mają dziś prawie takie same możliwości, co kiedyś komputery osobiste, co wiąże się ze wzrostem cyberprzestępczości. Co roku pojawia się kilkanaście tysięcy szkodliwych aplikacji na Androida i ta tendencja stale rośnie. Z tego powodu, zabezpieczenie smartfona lub tabletu przed włamaniem, nie jest ekstrawagancją, a koniecznością. Zobaczmy, jak można uchronić się przed włamaniem na urządzenie.

  • Zwracaj uwagę na uprawnienia aplikacji – jeśli program prosi o znacznie większe uprawnienia, niż wynika to z jego działania, powinieneś zastanowić się, czy nie posłuży to do włamania lub śledzenia.
  • Instaluj tylko zaufane aplikacje – instalowanie gier i programów z nieznanych źródeł, może prowadzić do zainfekowania smartfona, lub prośby o zainstalowanie kolejnych aplikacji, które są próbą oszustwa.
  • Jeśli kupujesz komputer z drugiej ręki, od razu przywróć ustawienia fabryczne i wyczyść jego dysk twardy – dzięki temu nie będziesz musiał się obawiać o to, jakie programy instalował poprzedni właściciel.
  • Zainstaluj dobrego antywirusa – warto postawić na jeden z programów, który ma uznaną wersję na komputery stacjonarne i jest dostępny w wersji na smartfony. Przed zainstalowaniem antywirusa, upewnij się, że na pewno charakteryzuje się skutecznym działaniem – możesz to zobaczyć na przykład w komentarzach użytkowników.
  • Twórz kopie zapasowe plików na sprawdzonym dysku wirtualnym lub pamięci fizycznej. Strata danych jest równie bolesna, co ich wykradzenie, dlatego warto robić backup danych.
  • Szyfruj dostęp do danych – programy do szyfrowania działają w taki sposób, że można uzyskać dostęp do danych dopiero po podaniu hasła. W ten sposób można zaszyfrować także kartę pamięci. Szyfrowanie ma swoje minusy, bo spowalnia działanie urządzenia.
  • Zabezpiecz smartfon przed osobami – jesteśmy pewni, że w Twoim otoczeniu jest wiele osób, które tylko czekają na to, aż zostawisz w ich zasięgu niezabezpieczonego smartfona. Z tego powodu, włącz opcję odblokowywania urządzenia za pomocą kodu PIN lub wężyka.
  • Uważaj na hasła do logowania – dostęp do konta w banku internetowym lub do naszych plików na dysku wirtualnym najlepiej zabezpieczyć hasłem z dużą ilością znaków dodatkowych (jak @ czy !), jednak logowanie się takim hasłem na smartfonie, może być bardzo denerwujące, z uwagi na brak klawiatury. O wiele łatwiej jest użyć aplikacji szyfrującej hasła (jak Last Pass czy KeePass), do której dostęp zabezpieczymy na przykład plikiem graficznym.

Zobacz więcej na stronie link

Zdjęcie: Wikimedia Commons licencja Creative Commons CC0 1.0 Uniwersalna Licencja Domeny Publicznej

Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *