pages bg right
Posted by Adalbertus on kw. 10, 2015
Łucznictwo – wyrafinowane hobby

Łucznictwo – wyrafinowane hobby

Łucznictwo tradycyjne to sport wybierany przede wszystkim przez mężczyzn, którzy interesują się historią. Strzelanie z łuku pozwala na wzmocnienie mięśni ramion i pleców, uczy nas radzenia sobie ze stresem i cierpliwości. Wiosna to idealny okres na rozpoczęcie treningów na świeżym powietrzu. Łucznictwo tradycyjne jest znacznie tańsze, niż sportowe. Poznaj rodzaje łuków tradycyjnych, dowiedz się jak sobie zorganizować rozrywkę i zrób pierwszy krok ku wspaniałemu hobby.

Young man with bow and historical costumeRodzaje łuków tradycyjnych

Istnieje wiele rodzajów łuków tradycyjnych, ponieważ w każdej kulturze używano innego typu. Można wybrać łuk angielski, mongolski, japoński, koreański lub indiański. Co ciekawe, w Polsce nigdy nie wykształciła się kultura łucznictwa i ta broń była uważana za niegodną rycerza. Nie przeszkadza to w spędzaniu wolnego czasu właśnie w taki sposób.

Zobacz figurki rycerzy 54mm i  75mm

Kupując łuk, zwróć uwagę na jego siłę naciągu. Im twardszy łuk, tym trudniej się go naciąga. Siła naciągu wynosi od 5 do nawet 20 kilogramów.

Fani łucznictwa kupują swój sprzęt na aukcjach staroci, łuk można kupić też w sklepach dla fanów tego sportu i u rzemieślników. Najwięcej radości daje strzelanie z łuku, który wykonaliśmy samodzielnie.

Do łuku należy dokupić strzały. Najlepiej jest strzelać z takich samych strzał, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nie możemy trafić w tarczę z powodu braku umiejętności, a nie problemów ze strzałami.

zdjęcie © Yeko Photo Studio

Jak zorganizować sobie rozrywkę?

Tradycyjnie strzela się do tarczy ze słomy, ale celem może być także inny przedmiot. Pamiętaj o tym, że łuk jest równie groźną bronią, co pistolet, dlatego trzeba zachować podobne zasady bezpieczeństwa, co na strzelnicy. Tarczę ustaw w miejscu, w którym nie ma ludzi. Najlepiej, jeśli za tarczą znajduje się ściana, wał przeciwpowodziowy lub inne wzniesienie, wyłapujące strzały.

W miastach organizowane są konkursy łucznicze, dzięki czemu można sprawdzić nasze umiejętności. Podczas rywalizacji można używać różnych typów łuków, z wyjątkiem nowoczesnego sprzętu. Łucznictwo tradycyjne to coś więcej, niż tylko konkurs celności – chodzi w nim przede wszystkim o dobrą zabawę i próbę odtworzenia realiów historycznych.

Alternatywy dla łucznictwa klasycznego

Jeśli denerwuje Cię niedokładność tradycyjnego łuku, możesz kupić znacznie bardziej zaawansowany sprzęt. Łuki typu compound są o wiele dokładniejsze i nie wymagają tak dużo siły podczas naciągania. Łuk compound wyposażony jest w celownik i stabilizator.

Post a Comment

One Response to “Łucznictwo – wyrafinowane hobby”

  1. Część, jeżeli interesujesz się łucznictwem zapraszam do poczytania na mój blog http://brb-walcz.pl/lucznik-blog/

    Można tutaj znaleźć ciekawe artykuły dotyczące strzał i łucznictwa historycznego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *