pages bg right
Posted by GhostRaider on lut 14, 2015
Zabytkowe samochody – hobby dające satysfakcję i pieniądze

Zabytkowe samochody – hobby dające satysfakcję i pieniądze

Zbieranie zabytkowych samochodów to hobby, które wymaga pieniędzy, wiedzy i cierpliwości. Pasjonaci poświęcają mnóstwo czasu na znalezienie samochodu swoich marzeń, a następnie jego odrestaurowanie.

Skarbonka czy żyła złota?

Podstawowym problemem kolekcjonerów zabytkowych samochodów jest brak części, wiążący się z wysokimi cenami. Często zdarza się sytuacja, że jedyną szansą na zakup oryginalnych elementów, jest … kupno drugiego auta i złożenie dwóch samochodów w jeden. Niektóre części trzeba szukać po giełdach staroci.

Pasję można spieniężyć – stare samochody są wynajmowane jako pojazd, który zawiezie parę młodą na ślub, lub jako rekwizyt podczas sesji zdjęciowych.

zabytkowe samochody - Syrena 102

Syrena 102, zdjęcie wikipedia

Pasja do motoryzacji

Kolekcjonowanie starych samochodów wymaga od właściciela dużo wkładu pracy. Samochody często się psują, a traktowanie ich jak eksponat i trzymanie w garażu, prowadzi do tego, że samochód niszczeje. Z tego powodu właściciel musi regularnie dbać o pojazd. Naprawa takiego pojazdu u mechanika jest nieopłacalna.

Przede wszystkim emocje

Nowe samochody nie budzą tak dużo emocji, jak zabytkowe. Komputery, układy elektroniczne i czujniki sprawiają, że nowoczesne auta można porównać do zegarków elektronicznych. Są co prawda ładne i działają niezwykle dokładnie, ale do ich działania nie jest potrzebny człowiek. Stare samochody przypominają zegarki mechaniczne – w setkach mechanicznych części kryje się dusza i historia marki.

Z tego powodu samochody są dalej kupowane mimo tego, że można się przemieszczać za znacznie mniejsze pieniądze. To nawiązanie do historii motoryzacji i pokazanie swojego gustu. Pasji do starych aut zwykle nie podzielają kobiety – dla nich taki samochód jest tylko zbędnym wydatkiem.

Ile to kosztuje?

Za auto zabytkowe uznaje się samochód mający ponad 25 lat, który nie jest produkowany od ponad 15 lat. Takie samochody (szczególnie produkcji polskiej) można kupić za kilkaset złotych, a następnie odrestaurować je bez dużych nakładów finansowych. Auta z innych krajów są znacznie droższe, a ceny za rzadko spotykane modele w dobrym stanie dorównują nowym autom. Jeśli masz ograniczony budżet na zakup samochodu, możesz zająć się kolekcjonowaniem modeli zabytkowych aut. Takie hobby to inny sposób na zapoznanie się z fascynują historią firm motoryzacyjnych.

Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *