pages bg right
Posted by GhostRaider on mar 31, 2014
Szachy – królewskie hobby

Szachy – królewskie hobby

Szachy dla osób postronnych wydają się dziwnym hobby dla okularników, jednak po nauczeniu się prostych reguł dowiesz się, jak fascynujący jest świat 64 pól. Gra daje równe szanse wszystkim osobom, dlatego na początku nie wygrasz nawet z bardziej zaawansowanym w grze siedmiolatkiem. Z biegiem lat (bo szachów uczymy się całe życie), będziesz grać coraz lepiej, co odzwierciedli się w Twoim szachowym rankingu.

Podstawy gry w szachy

Nauka podstaw gry w szachy zajmuje kilka minut – pion, który porusza się w najbardziej skomplikowany sposób to najmniej wartościowa figura na planszy, natomiast inne poruszają się zawsze tak samo. Już na początku gry dowiesz się, że chaotyczne ruchy nic nie dają i szybko przegrywasz z bardziej doświadczonym graczem. Szachy nie są grą dla osób niecierpliwych, gdyż każdy ruch musi być przemyślany i dokładnie sprawdzony. Ta gra to jeden z tańszych sportów – duża, wygodna szachownica z figurami to koszt poniżej 100 złotych.

szach mat!

© Tryfonov – Fotolia.com

Jak się uczyć gry w szachy?

Najbardziej wartościową nauką jest analizowanie partii innych graczy oraz granie z doświadczonymi szachistami. Dzięki temu zaczynasz uważać na swój każdy ruch i analizujesz pozycję na planszy. Z czasem każdy gracz wyrabia swoisty styl gry – niektórzy lubią wyczekiwać spokojnie na błąd przeciwnika i umacniać pozycję, inni zaś atakują wszystkimi siłami (i najczęściej przegrywają).

Wiele osób przestaje grać w szachy po osiągnięciu pewnego poziomu, gdyż dalszy rozwój i wygrywanie z mocniejszymi przeciwnikami wymaga czytania oraz nauki z książek. Polskich pozycji jest niewiele, najlepsze książki o szachach są pisane po rosyjsku oraz po angielsku. Trzecim elementem treningu szachowego jest robienie ćwiczeń przedstawiających sytuacje, które można spotkać na szachownicy. Według większości trenerów w ten sposób najszybciej poprawimy zdolność znajdowania szans na wygraną. W internecie znajdziemy gigabajty filmów instruktażowych. Początkujący szachista niewiele zrozumie z partii arcymistrzów, dlatego materiały dobieramy do swoich umiejętności.

Gdzie grać

W każdym dużym mieście znajdują się kluby szachowe, gdzie można zagrać partię z różnymi przeciwnikami. Większość osób gra w szachy w internecie na takich portalach jak kurnik.pl czy też FICS. Dostęp do tych stron jest bezpłatny, a każda partia niesie ze sobą punkty przybywające lub znikające nam z konta. Analiza partii na ekranie komputera nie zawsze jest komfortowa, dlatego możesz też rozłożyć figury na szachownicy postawionej na stole. FICS to największa strona szachowa na świecie, a jej zaletą jest to, że znajdziemy tu setki partnerów z całego świata chętnych do grania długich, wartościowych partii. Jeśli pragniesz poczuć więcej emocji, możesz wziąć udział w mistrzostwach drużynowych w długich partiach. Na średnim poziomie zaawansowania partia trwająca po 40 minut na zawodnika jest zbyt krótka, by odpowiednio ocenić wszystkie zagrania, dlatego często dodaje się minutę po każdym ruchu.

Jeśli pragniesz zdobyć kategorie szachowe oraz ranking w świecie realnym, musisz brać udział w turniejach. Trwają one zwykle dwa dni – to świetna okazja na poznanie innych graczy. W turnieju może uczestniczyć też cała rodzina.

Chcę być arcymistrzem!

Arcymistrzowie szachowi posiadają ogromne zasoby wiedzy oraz doświadczenia, dlatego bardzo rzadko zdarza się, że popełniają oni proste błędy. Czy zwykły facet może dojść do takiego poziomu dzięki silnej woli? Oczywiście, jest to możliwe, ale trening musi być rozpoczęty już w dzieciństwie i przeprowadzany konsekwentnie każdego dnia.

Post a Comment

One Response to “Szachy – królewskie hobby”

  1. rafał89 pisze:

    Gra wcale nie łatwa, dla tego chyba troche zamiera jej populrność. Mi się szachy kojarzą ze starszymi panami na skwerku w centrum;) Ale ogólnie gra rozwijająca umysł i wymagająca skupienia, czyli w tych czasach się niebardzo sprawdza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *