pages bg right
Posted by Wojtek on lut 11, 2014
Pisanie – hobby dla Ciebie

Pisanie – hobby dla Ciebie

Pisanie opowiadań i powieści to świetny sposób na pokazanie innym osobom, że masz talent. Wielu osobom wydaje się, że mogą w każdej chwili napisać ciekawą książkę i ją wydać, jednak nie jest to proste – wymaga ogromnego samozaparcia oraz wiary w swój talent. Pisania uczymy się przez całe życie, ale to hobby może sprawić, że staniesz się znany i bogaty. Pisarze są postrzegani jako męscy i silni, wystarczy przypomnieć sobie Ernesta Hemingwaya.

Jak uczyć się pisania

Niezależnie od tego, czy lubisz pisać poksiążkirady, opisywać bieżące wydarzenia czy też pisać wymyślone opowiadania fantasy, warto jest poznać zasady warsztatu pisarza. Na pewno nie stracisz na przypomnieniu sobie gramatyki (od czasów szkoły minęło już dużo czasu) oraz na zapoznaniu się z najlepszymi programami do edycji tekstu. W poradnikach znajdziesz informacje o tym, jak tworzyć postaci oraz konstruować fabułę. Nie zapominaj o jednej rzeczy – najważniejszy jest czas, który spędzisz na pisaniu. Im więcej go poświęcisz, tym lepiej będziesz pisać. Nie zapominaj o regularności – Stephen King zaleca pisanie każdego dnia około 1000 słów. Najtrudniejsze są początki, a gdy poznasz podstawy warsztatu, praca idzie z górki. Warto pracować jednocześnie nad kilkoma tekstami, dzięki czemu nie poczujemy znużenia jednym tematem.

pisanie może być wspaniałym hobby

© Bartlomiej Zyczynski – Fotolia.com

Skupienie i cisza

Pisanie polega na formułowaniu myśli, a do tego trzeba ciszy i spokoju. Jeśli masz rodzinę, warto jest pisać wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy wszyscy śpią. Niektórym pisarzom pomaga w pracy głośna muzyka, ale najłatwiej jest się skupić w całkowitej ciszy. Gdy piszesz, wyłącz internet oraz telefon, żeby nikt Cię nie rozpraszał. Istnieją edytory tekstu, które pozwalają na pisanie bez rozpraszania się – nie mają one zbędnych elementów i zaczerniają tło.

Skąd czerpać pomysły

Nie było w historii pisarza, który pisałby w oderwaniu od otaczających go realiów. Możesz opisywać na przykład własne przeżycia, ale jeśli nie jesteś znaną postacią, nikomu nie zechce się tego czytać. Skup się na jednym temacie (na przykład na pisaniu opowiadań lub romansów) i staraj się ciągle udoskonalać swoje prace. Pomysły czerpiemy przede wszystkim poprzez czytanie książek, dlatego warto ciągle sięgać po nowe pozycje. Osoby piszące literaturę fikcji każdego dnia zwracają uwagę na otaczające wydarzenia – jedno z nich może być pomysłem na doskonałą książkę.

Promowanie i wydawanie

Hobby może zamienić się na pieniądze jedynie wtedy, gdy pochwalisz się swoimi tekstami przed wydawcą. W XXI wieku można publikować na przykład na stronach internetowych, odpowiednich do rodzaju Twoich tekstów. Dłuższe teksty na pewno zechcesz zobaczyć w formie drukowanej, dlatego wyślij je do wydawnictw. Nie przejmuj się, jeśli na początku nikt nie będzie chciał publikować tego, co napisałeś. Każdy początkujący autor ma takie problemy. Jeśli Twoje teksty zostaną odrzucone, spytaj się redaktora, co jest tego powodem i popraw je. Na pewno nie można ograniczać się do jednego wydawnictwa, gdyż na polskim rynku działa ich kilkaset.

E-booki i self-publishing

W dzisiejszych czasach można w prosty sposób zostać autorem – niektóre wydawnictwa publikują dużo książek z uwagi na to, że nie są one drukowane, a można je kupić w formie elektronicznej. Rozwój czytników książek elektronicznych sprawia, że takie książki są kupowane coraz częściej. E-booka możesz stworzyć samodzielnie, a następnie promować go za pośrednictwem strony internetowej. Jeśli wydawnictwa nie chcą publikować Twojej książki na papierze, możesz zainwestować w nią kilkaset złotych i wypuścić ją za własne pieniądze.

Post a Comment

One Response to “Pisanie – hobby dla Ciebie”

  1. Eryk pisze:

    Również jestem zdania, że pisanie, to świetne hobby, na którym można zarobić lub dorobić. Napisanie powieści, która będzie się sprzedawać jest raczej mało prawdopodobne jeśli się nie ma nazwiska, ale na poradnikach można już całkiem przyzwoicie zarobić. Można również pisać bloga lub artykuły na zlecenia. Pisanie perswazyjnych, sprzedażowych tekstów, to również dochodowe zajęcie.

    Najgorzej jest zapewnić sobie spokój. Ja mam z tym największy problem przez co często odkładam pisanie i mijają czasami całe tygodnie zanim coś napiszę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *