pages bg right
Posted by Wojtek on cze 21, 2013
Projektowanie 3D – twoje hobby.

Projektowanie 3D – twoje hobby.

Niektóre rodzaje hobby – takiej jak fotografia, narciarstwo czy samochody potrafią mocno nadszarpnąć nasz budżet miesięczny. Osoba, która ma nadmiar wolnego czasu, powinna zainteresować się jednym z hobby, które jest rozwijające i pozwala zarobić. Takim hobby może być tworzenie modeli 3D.

Jakie programy do grafiki 3D?

Większość programów do tworzenia trójwymiarowych modeli jest bardzo droga – 3DSmax studio czy Maya kosztują około 20 000 złotych. Darmowy program, od którego proponuję zacząć naukę to Blender. Do nauki modelowania wystarczy nawet kilkuletni laptop z myszką, aczkolwiek renderowanie skomplikowanych obrazów będzie trwało na nim dużo dłużej, niż na najnowszym sprzęcie.

Steampunk Nemean Lion Kevin Hays

Steampunk Nemean Lion, by Kevin Hays, zdjęcie z galerii Blender

Co można stworzyć w Blenderze?

Blender ma ogromne możliwości – przy odrobinie zaparcia stworzysz realistycznie wyglądające wnętrza, krajobrazy, przedmioty. Blender to także program do tworzenia filmów animowanych. Jednym słowem, możesz wymodelować wszystko, co tylko istnieje, plus to, co sobie wyobrazisz.

Jak uczyć się tego programu?

Nauka każdego programu powinna polegać na intensywnym oglądaniu tutoriali. Samodzielne klikanie w różne okienka zwykle nie daje pozytywnego rezultatu, a po kilku tutorialach będziesz wiedział, do czego służą poszczególne opcje. Niestety, polskich źródeł jest jak na lekarstwo – nauka przebiega po angielsku. Z czasem będziesz sam tworzył nawet bardzo zaawansowane modele.
Modelowanie jest o wiele trudniejsze niż na przykład rysowanie w programie do grafiki dwuwymiarowej, jednak efekty już po kilku dniach nauki programu są niesamowite. Blender pozwala na szybkie stworzenie prac, które są nie do odróżnienia od zdjęć.

BlackHawk Martin Tsine

BlackHawk by Martin Tsine zdjęcie z galerii Blender

Jak na tym zarobić?

Końcowym efektem procesu modelowania jest render – czyli obrazek, przedstawiający to, co stworzyliśmy w formie dwuwymiarowej, lub film w formacie, który można łatwo odtworzyć na komputerze. Grafiki trójwymiarowej warto się uczyć dlatego, że pliki tego typu można bardzo łatwo sprzedać na stockach zdjęć. Wystarczy sprawdzić, które tematy są najbardziej popularne i rozpocząć zarabiać na prostych pracach. Z czasem będą one coraz lepsze i bardziej rozbudowane, dzięki czemu będą się lepiej sprzedawać.
Programy do grafiki trójwymiarowej pozwalają na szybsze osiągniecie świetnych efektów wizualnych niż programy takie jak Photoshop. Możliwości Blendera są oszałamiające. Jeśli chcesz stworzyć obraz, przedstawiający kroplę spadającej wody, tworzysz naczynie z wodą i jej źródło. Następnie nadajesz im odpowiednie parametry, ustawiasz wirtualną kamerę i renderujesz tą klatkę, którą chcesz. Efekt jest niepowtarzalny – a nawet nie musisz wyciągać statywu. Równie fascynujące jest tworzenie wirtualnych, w pełni działających modeli maszyn.

Post a Comment

One Response to “Projektowanie 3D – twoje hobby.”

  1. Uczyłem się w Technikum Informatycznym i niestety bardzo mało mieliśmy do czynienia z programem Bleder czy 3dmaksem. Ale naprawdę niesamowite rzeczy można zrobić na tych programach. Wymaga to wielkiego zaangażowania od swojej strony. Pozdrawiam 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *