pages bg right
Posted by Wojtek on kw. 15, 2013
Makrofotografia

Makrofotografia

Fotografia makro to szansa na poznanie niezwykłego świata owadów w dużym powiększeniu. Fotografując w tej technice będziesz miał szansę poczuć się jak osoby prowadzące filmy przyrodnicze – będziesz ukazywał nieznany nikomu świat, posiądziesz też ogromną wiedzę o otaczającym nas świecie. Sprzęt który umożliwi ci wykonanie pierwszych zdjęć makro nie jest drogi, karierę możesz rozpocząć ze zwykłym kompaktem.

Aparat do makro

Jeśli masz aparat kompaktowy, zwykle jest on wyposażony w tryb makro. W przypadku lustrzanek musisz zainwestować w obiektyw tego typu – standardowe szkła dają bardzo małe odwzorowanie obiektów.
W makro sprawdzają się kompakty z dużym zoomem, bowiem oferują lepsze zbliżenia oraz możliwość ustawiania ostrości z niskiej odległości. Mała matryca i ciemny obiektyw nie są przeszkodą – dzięki temu uzyskujemy większą głębię ostrości.

fotografia macro motyla

© Serghei Velusceac – Fotolia.com

Pierwsze zdjęcia makro

Na polowanie na owady najlepiej udać się gdy słońce jest nisko nad horyzontem – rano lub wieczorem. Godziny południowe nie pozwalają na uzyskanie ładnego oświetlenia. Najprzyjemniej fotografuje się metodą przechadzki – spacerując po łące i skupiając się na interesujących rzeczach – czyli wszelkiego rodzaju robactwie. Warto nieco domknąć przesłonę i nie używać lampy – dzięki czemu zdjęcia będą ostre i ładniej doświetlone. Fotografia makro to bardzo duża usuniętych zdjęć – kompakty rzadko radzą sobie z trafianiem w punkt z ostrością. Zainwestuj więc w kartę pamięci o dużej pojemności i rób zdjęcia z różnych ujęć. Podczas fotografowania nie zajmuj się kasowaniem zdjęć – stracisz na to mnóstwo czasu.

Technika fotografowania

Wiele kompaktów szczyci się ostrzeniem już z odległości kilku centymetrów – wtedy uzyskamy największe powiększenie i … niezawodnie spłoszymy obiekt który pragniemy uwiecznić. Niestety, sprzęt który pozwala na duże odwzorowanie z sensownej odległości jest drogi („prawdziwe” obiektywy makro kosztują około 2000 złotych), zatem musimy stale zbliżać się do owada robiąc po kilka zdjęć. Gdy odleci lub ucieknie, musimy znaleźć następny obiekt.

Akcesoria

Korzystanie ze statywu przy ujęciach makro jest kłopotliwe, o wiele bardziej przydaje się monopod. Na rynku są dostępne soczewki makro oraz konwertery. Pozwalają one na jeszcze większe przybliżenie obrazu – niestety, kosztem dużej utraty jakości.

Incoming search terms:

  • makrofotografia
  • hobby zdjecia
Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *