pages bg right
Posted by Wojtek on kw. 9, 2013
Fotografia portretowa

Fotografia portretowa

Jak zrobić wspaniałe fotografie portretowe? Zdjęcia bliskich osób robią niemal wszyscy – dlatego tak trudne jest uzyskanie portretu który wyróżnia się spośród innych fotografii. Aby wydobyć ze zdjęcia to co najpiękniejsze, musimy zainwestować w sprzęt. Nie zastąpi on naszych umiejętności, ale da nam możliwości konieczne do wykonania dobrych fotografii.

Aparat do portretów

Lustrzanka ma mnóstwo zalet nad aparatem kompaktowym – w fotografii portretowej ważne jest rozmycie tła oraz plastyka obrazu. Ze względu na słabą jakość obiektywów, małą matrycę oraz niewielki otwór przesłony, uzyskanie ładnego portretu za pomocą aparatu kompaktowego jest utrudnione. Zestaw lustrzanka plus obiektyw 50 mm daje nam wszystko co potrzeba do wykonania portretu który zapiera dech w piersiach.

jak zrobic dobre zdjęcie portretowe?

© lassedesignen – Fotolia.com

Obiektyw do portretu

Wybór lustrzanki powinniśmy uzależnić od tego czego oczekujemy od obiektywu, oraz jak bardzo chcemy się wciągnąć w fotografię. Jeśli chodzi o najtańszą półkę cenową mamy do wyboru kilka firm, ale profesjonaliści używają jedynie dwóch marek – mianowicie Canona i Nikona, bowiem te systemy oferują najwięcej. Co więcej, nawet amatorski korpus poradzi sobie ze zdjęciami portretowymi, wystarczy go zaopatrzyć w dobry obiektyw.
Najlepiej wybrać obiektyw stałoogniskowy 50 mmotwór względny przysłony 1,8 to bardzo duża ilość wpadającego światła, zarówno gdy porównujemy go z kompaktem lub tanim obiektywem typu zoom.

Technika fotografowania

To w jaki sposób wykonujemy zdjęcia zależy od rodzaju sesji. Gdy na dworze jest mało światła, można użyć statywu lub monopodu. Dobry aparat pozwoli na podbicie ISO bez utraty jakości. Pamiętaj że najważniejszym elementem zdjęcia portretowego są uczucia fotografowanej osoby – zadbaj o dobrą atmosferę, staraj się uwidocznić emocje. Warto używać trybu seryjnego, który pozwoli później na wybranie najlepszych ujęć. Najlepiej sprawdza się fotografowanie z otwartą przesłoną- dzięki czemu tło ulega silnemu rozmyciu.

Obróbka

Po skończonej sesji wiele osób silnie przerabia zdjęcia w programie graficznym. Bardzo rzadko można w ten sposób uratować zdjęcie, a zwykle traci się na jakości fotografii. Z drugiej strony profesjonaliści robią zdjęcia w formacie RAW – dzięki czemu mamy szerokie pole do popisu w „cyfrowej ciemni”. Możemy wtedy na przykład poprawić nieudany balans bieli lub nieco podciągnąć kontrast fotografii.

Post a Comment

One Response to “Fotografia portretowa”

  1. yewtree5 pisze:

    Aparat i uczucia w fotografii portretowej – jak najbardziej, ale zapomniałeś szerzej napisać o oświetleniu. Temu aspektowi fotografii portretowej należy poświęcić dużo uwagi. Chyba, że ktoś robi portrety tylko w ciemnych pomieszczeniach i ma taką manierę, co ilustruje wybór obrazka do tego wpisu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *