pages bg right
Posted by Wojtek on mar 20, 2013
Czysty dźwięk – jak wybrać słuchawki

Czysty dźwięk – jak wybrać słuchawki

Słuchawki nauszne to sprzęt który budzi nieco kontrowersji – podobnie jak każdy sprzęt audio. Jakość dźwięku który słyszymy nie jest możliwa do jednoznacznego określenia – co więcej, osoba która ciągle słucha muzyki na tanim sprzęcie, nie będzie miała pojęcia że można osiągnąć w dziedzinie jakości dźwięku bardziej pozytywne wrażenia. Porównanie dwóch rodzajów słuchawek jest także bardzo trudne – z tego powodu na forach audio panują ciągłe walki na temat czyj sprzęt jest lepszy. Słuchawki nauszne pozwalają na uzyskanie naturalnego dźwięku za cenę o wiele niższą niż kolumny. Postawmy zatem trzy przedziały cenowe i zastanówmy się jakie słuchawki będą w nich najlepszym rozwiązaniem.

dobre słuchawki - jak wybrać?

© olly – Fotolia.com

Słuchawki nauszne do 300 złotych

W internecie możemy znaleźć opinie o słuchawkach w cenie 50 czy 100 złotych mówiące iż mają rewelacyjny dźwięk, często są też porównywane jako lepsze niż sprzęt o wiele droższy. Nie jest to prawdą – słuchawki to precyzyjne instrumenty, z tego powodu im wyższa cena tym lepszy sprzęt. Za cenę około 150 złotych bez problemu znajdziemy słuchawki które są wygodne – w pełni zakrywają uszy, oraz odtwarzają dźwięk bez większych zakłóceń. Na uwagę zasługują najniższe modele takich firm jak Sennheiser, AKG, Sony czy nieśmiertelny Philips. Są to słuchawki trwałe i zwykle w rozsądnych rozmiarach, przez co nie będziemy wyglądali dziwnie wychodząc w nich na miasto. Przed zakupem warto posłuchać na nich muzyki w sklepie. Jeśli mamy zamiar używać ich wraz z odtwarzaczem przenośnym, sprawdźmy najpierw czy ma wystarczającą moc by im sprostać – jeśli nie, muzyka będzie odtwarzana bardzo cicho. Dla osoby która używała wcześniej słuchawek dousznych, przeskok jakościowy będzie duży. Niektóre słuchawki o małych muszlach i z pałąkiem również dzielnie dotrzymują kroku swoim większym konkurentom. Przed zakupem zawsze posłuchaj czy odpowiada ci jakość dźwięku oraz wygoda słuchawek. Jeśli szukasz słuchawek „outdoorowych”, postaw raczej na niewielkie modele które dobrze trzymają się na głowie. Niektóre słuchawki mimo ciekawego wyglądu nie nadają się nawet do chodzenia – nie wspominając o bieganiu. W słuchawkach na dwór kabel nie powinien być zbyt długi.

300 – 700 złotych

W tym przedziale cenowym wybierzemy słuchawki które dają szansę na odwzorowanie pełnego pasma dźwięku, dużą wygodę oraz prawidłowe pozycjonowanie źródeł dźwięku. Jednym słowem, mamy szansę poczuć się jak na sali koncertowej. W tym przedziale cenowym panuje ogromna konkurencja wśród producentów – kuszą nie tylko cenami, ale także dodatkowymi akcesoriami dodawanymi do słuchawek oraz jakością wykonania sprzętu. W tym przedziale cenowym warto zastanowić się czy chcemy mieć słuchawki zamknięte czy otwarte. Te pierwsze izolują nas od otoczenia. Dźwięk nie wydostaje się na zewnątrz. Oferują zwykle nieco lepszy bas od modeli otwartych, ale są mniej wygodne – z uwagi na większy nacisk na głowę. Słuchawki otwarte to większa scena, ale wyraźnie słychać na zewnątrz naszą muzykę. Te konstrukcje są wygodniejsze, nie uciskają głowy i nie powodują pocenia się uszu. Oczywiście, wszystkie te czynniki zależą indywidualnie od danego modelu oraz od wielkości głowy użytkownika.
Kupując słuchawki za większą kwotę pieniędzy możemy kierować się danymi od producenta oraz opiniami słuchawek w sieci. Niestety, recenzje piszą również osoby które nigdy nie używały sprzętu, przez co możemy zostać wprowadzeni w błąd. Dużo recenzji słuchawek znajduje się na forach internetowych poświęconym sprawom audio. Na rynku jest mnóstwo firm które robią słuchawki wysokiej jakości. Oprócz tych poleconych poniżej możemy zastanowić się nad firmami Beyerdynamic, AudioTechica, Denon oraz Ultrasone.

Słuchawki najlepiej zakupić w sklepie lub u autoryzowanego dealera. Jeśli znajdziemy w sieci bardzo tanią ofertę na markowe i nowe słuchawki, prawdopodobnie zaoferowane nam są podróbki. Słuchawki zarówno na zachodzie Europy jak i w Polsce kosztują podobne kwoty i obniżki zdarzają bardzo rzadko. Podrabiane słuchawki będą wyglądały identycznie jak te oryginalne – jednak jakość dźwięku będzie jak w sprzęcie za 10 złotych – czyli żadna.

Najwyższa półka

Osoby które czują niedosyt podczas słuchania na tańszym sprzęcie powinny zainwestować w sprzęt naprawdę wysokiej klasy. Słuchawki za ponad 1000 złotych pozwalają na bardzo realistyczne oddanie dźwięku – jednak potrzebny jest do nich bardzo dobry wzmacniacz oraz źródło. Grzechem jest podpinanie takiego zestawu do komputera. Ponieważ cena jest wykładnikiem jakości, nie pozostaje ci nic innego jak przeanalizować oferty drogich słuchawek różnych producentów a następnie przesłuchać je w sklepie. Tylko twoje ucho jest miarodajnym wykładnikiem jakości dźwięku.

Post a Comment

One Response to “Czysty dźwięk – jak wybrać słuchawki”

  1. Leopold pisze:

    Można by jeszcze wymienić klika firm, producentów słuchawek (a jays, Urbanears, Coloud itd). Niemniej fajny i zwięzły artykuł. Warto promować słuchawki, bo dają swobodę i wolność w słuchaniu treści/muzyki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *