pages bg right
Posted by Wojtek on lut 11, 2013
Meble – zrób to sam

Meble – zrób to sam

Robienie mebli – połącz przyjemne z pożytecznym

Jeśli rozejrzysz się po sklepach meblowych, możesz odnieść wrażenie iż ceny mebli są o wiele za wysokie w stosunku do jakości. Nawet niewielki regał z prostej płyty wiórowej może kosztować krocie. Jeśli masz trochę miejsca w garażu i smykałkę do majsterkowania, z pewnością uda ci się samodzielnie wykonać o wiele ładniejsze mebelki za ułamek ceny tych które są w sklepie. Dodatkowo twoje meble będą idealnie dopasowane pod względem wymiarów. Co więcej – robienie mebli to świetna zabawa. Z pewnością przyda ci się trochę ruchu i wysiłku fizycznego.

Niezbędne narzędzia.

Aby samodzielnie wykonywać meble nie potrzebujesz dużo narzędzi. Wystarczy ci podstawowy zestaw – porządna miarka, wiertarka, wkrętarka, młotek. Jeśli masz w garażu piłę tarczową, masz nieograniczone możliwości. Nie musisz od razu kupować nowych narzędzi – z czasem będziesz wiedział co jest ci potrzebne. Wtedy zainwestujesz na przykład w wyrzynarkę, narzędzia do frezowania, strug.

Projekty mebli

Gdy przystąpisz do pracy bez projektu z pewnością twoje wysiłki pójdą na marne. Zacznij od wymierzenia pomieszczenia – dzięki temu będziesz miał orientacyjne dane ile miejsca może zajmować dany mebel. Spisz jego wymiary na kartce. Warto teraz poszukać inspiracji jak ma wyglądać twoje arcydzieło – przejrzyj zatem katalogi firm które produkują meble. Patrząc na każdy mebel zastanów się jak został zrobiony. Gdy już wiesz co chcesz stworzyć, rozrysuj projekt uwzględniając wymiary. Niektóre osoby zajmujące się projektowaniem mebli używają programów do grafiki trójwymiarowej. Jest to optymalne rozwiązanie, jednak nauka obsługi programu może zająć więcej czasu niż wykonanie porządnej szafy. Nie ma nic złego w rozrysowaniu projektu na zwykłej kartce w kratkę. Pamiętaj by na rysunku uwzględnić szerokość płyt.

Korzystanie z gotowych rozwiązań

Jeśli nie chcesz tracić czasu na rysowanie własnego projektu, możesz skorzystać ze skarbnicy internetu. W sieci wiele osób umieszcza już gotowe projekty mebli, dzięki czemu możemy od razu zamówić płyty w odpowiednich rozmiarach. Płyty wiórowe to jedno z najlepszych i najtańszych rozwiązań. Aby zamówić płyty udajemy się do hurtowni wraz z kartką z rozrysowanymi meblami i wybieramy interesujące nas okleiny. Okleina powinna być z PCV, ten rodzaj jest bowiem najbardziej wytrzymały.

ciesielka - hobby dajęce piękne meble

© Jiri Patava – Fotolia.com

Przystępujemy do tworzenia.

Gdy już mamy nasze płyty, potrzebujemy jeszcze elementów mocujących. Będą to kołki meblowe oraz zaślepki w barwie takiej samej jak okleina. Gdy tworzymy szafkę z drzwiczkami, potrzebujemy jeszcze frontów oraz musimy kupić zawiasy mocujące.

Jakie korzyści mamy z majsterkowania

Robienie mebli to typowo męskie hobby. Oprócz uznania żony i dzieci, mamy satysfakcję ze stworzenia mebli praktycznie od zera. Zaoszczędzamy także pieniądze. Jeśli amatorskie robienie mebli się nam spodoba, możemy zająć się tym zawodowo i zacząć zarabiać na swoim hobby.

Renowacja mebli.

Nieco inną formą majsterkowania jest zabawa w renowację starych mebli. Na piękne meble możesz natknąć się niemal w każdym komisie. Sprzedawane są tam często za śmiesznie niską ceną. Odnowienie mebli drewnianych wymaga nieco pracy, ale efekty są zdumiewające. Aby doprowadzić meble do pięknego wyglądu, należy w pierwszej kolejności oczyścić je z brudu. Jeśli jego warstwa jest gruba, użyj tępego końca noża. Za jego pomocą usuniesz także szpetnie wyglądającą starą farbę. Następnie meble szlifuje się za pomocą papieru ściernego o drobnej gradacji. Podstawowym zabiegiem po przywróceniu czystości jest malowanie ich za pomocą lakierów, które zachowują piękną fakturę drewna. Masz do wyboru wiele rodzajów środków do regeneracji drewna – należą do nich lakiery, lakierobejce oraz produkty olejowe i woski natłuszczające. Każdy z nich da inny efekt. Satysfakcja z przywrócenia do życia starego mebla jest ogromna.

Incoming search terms:

 • robienie mebli samemu
Post a Comment

4 komentarze to “Meble – zrób to sam”

 1. krzysiek pisze:

  kobiecie można nieźle zaimponować kiedy np. pokaże się meble, które samemu się zrobiło, to jest pasja z wieloma dodatkowymi benefitami

 2. panna_i pisze:

  Jeśli dzielny mężczyzna będzie potrzebował jakichkolwiek akcesoriów meblowych do tworzenia, polecam naszą stronę: http://sklep.intar.pl
  Pozdrawiam hobbystów!

 3. Simba pisze:

  Prawda, można swoją zaradnością zaimponować nie tylko kobiecie, ale wszystkim domownikom. Znalazłem tego bloga przez przypadek, ale już widzę, że będę tu często wracał.

 4. Jakub pisze:

  Przy tworzeniu mebli potrzeba też odpowiednich śrub i wkrętów. Dużo takich znajdziesz w hurtowni Olaf- specjalizują się w śrubach do drewna 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *