pages bg right
Posted by Wojtek on wrz 11, 2012
Haft krzyżykowy

Haft krzyżykowy

Haft krzyżykowy – rodzaj haftu, w którym na materiale w formie siatki o jednakowej na całej powierzchni gęstości oczek (kanwie) wykonuje się tzw. „”krzyżyki”. Są to podstawowe elementy haftu krzyżykowego. Powstają one przez przeplecenie kolorowej nici przez oczko kanwy, a następnie zrobienie tego samego w taki sposób, aby kolejna część nitki pokryła poprzednią, przecinając ją pod kątem prostym (krzyżyk). Definicja może nieco zawiła dla początkujących, ale wykonanie tego haftu jest bardzo proste. Kto wie, czy ten haft nie jest najłatwiejszą formą haftu.

Pochodzenie haftu krzyżykowego

Historia haftu krzyżykowego sięga XVI wieku. Sztuka ta narodziła się we Włoszech, w ciągu kolejnych dwóch stuleci haft krzyżykowy stał się znany we Francji. W XIX wieku stał się popularny na polskich wsiach, gdzie służył do zdobienia strojów i przedmiotów codziennego użytku – bielizny pościelowej, makatek. Obecnie ten rodzaj haftu służy do ozdabiania chusteczek, obrusów, ubrań, czy przedmiotów codziennego użytku, np. zakładek do książek, czy kartek z życzeniami.

Od kilkunastu lat dużym powodzeniem cieszą się obrazy wykonane tą techniką. Wyszywanie obrazów leży u początków tej sztuki. XVI-wieczne włoskie hafty krzyżykowe naśladowały malarstwo. W pasmanteriach można kupić zestawy zawierające kanwę, nici i schemat, a czasem sprawa jest o wiele bardziej prosta – można kupić kanwę z wymalowanym na niej wzorem. Do nas należy dobranie odpowiednich kolorów muliny i możemy cieszyć się w domu (po oprawieniu w ramy) arcydziełem sztuki – „Damą z łasiczką” Leonardo da Vinci, czy „Słonecznikami” van Gogha. Dostępne są również programy komputerowe służące do konwertowania zdjęć we wzór do wyhaftowania. Program HaftiX jest programem darmowym w wersji testowej, można jednak zakupić jego wersję hobbystyczną w cenie 28 zł, lub komercyjną w cenie 100 zł; dwie ostatnie wersje w odróżnieniu od wersji testowej mają wszystkie funkcje.

jak powstaje haft krzyzykowy

© Iolya – Fotolia.com

Jak stosować haft krzyżykowy?

Czego potrzebujemy do wykonania tego haftu. Zacznijmy od kanwy. Obecnie jest spory wybór tego materiału. Można kupić kanwę w dowolnym kolorze, chociaż najbardziej jest popularna w kolorze białym, beżowym, kości słoniowej, w kolorze naturalnego lnu. Możemy też wybrać gęstość splotu kanwy. Najpopularniejsze rozmiary to 11ct, 14 ct, 16 ct i 18 ct. Cyfry te oznaczają ilość krzyżyków mieszczących sie w jednym calu.
Do gęstości kanwy dobieramy odpowiednią nić. Możemy użyć muliny – całej, lub jeśli kanwa jest gęsta, rozdzielamy ją. Do kanwy o niskiej gęstości (11 ct) splotów dobieramy odpowiednią włóczkę. Należy pamiętać, że im gęstsza kanwa tym obraz sprawia wrażenia bardziej płynnego, linie są rozmyte. Użycie rzadkiej kanwy sprawi, że krzyżyki są duże, a linie sprawiają wrażenie nieco kanciastych.
Wielkość igły, a przede wszystkim wielkość jej ucha dobieramy do nici, jakich używamy do haftu. Możemy oczywiście użyć zwykłej igły do cerowania, ale lepsza będzie specjalna igła do haftu z tępym zakończeniem. Wyszywanie w kanwie nie wymaga przekłuwania materiału, a nasze palce będą chronione przed ukłuciami. W pasmanteriach są dostępne całe zestawy takich igieł zawierające do kilkunastu igieł w różnych rozmiarach. Możemy znaleźć igły o numerach 13, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28. Pamiętajmy – im większy numer, tym cieńsza igła.
Niewielki nakład materiałów sprawi, że możemy cieszyć się godzinami przy tworzeniu pięknych obrazów, poduszek, lamówek bluzek, a później mieć satysfakcję z wykonania małych dzieł sztuki.

Incoming search terms:

  • haft krzyżykowy
  • wyszywanie krzyżykowe
Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *