pages bg right
Posted by GhostRaider on maj 19, 2016
Grupa Żelazny i jej samoloty

Grupa Żelazny i jej samoloty

Grupa Żelazny to jedyna cywilna grupa akrobacyjna w Polsce. Nazwa grupy pochodzi od jej sponsora, firmy, która ma sieć sklepów. Piloci tej grupy są uznawani za jednych z najlepszych w kraju i aktywnie uczestniczą w zawodach na całym globie. Ich specjalnością są loty zespołowe.

Samoloty grupy Żelazny

Podczas zawodów lotniczych, można podziwiać takie samoloty, jak:

Extra Flugzeugbau EA300

Określany jako najpopularniejszy samolot akrobacyjny na świecie. Model po raz pierwszy został oblatany w maju 1988 roku. Wyposażono go w silnik Lycoming AEIO-540, skrzydła o niewielkim wzniosie, pozbawione nitowania, wykonane z nowoczesnych materiałów. Samolot osiąga maksymalną prędkość 407 km/h. Występuje w dwóch wersjach – jednomiejscowej i dwumiejscowej, która umożliwia loty szkoleniowe. Model wyróżnia się dużym zbiornikiem paliwa i dobrą wytrzymałością na obciążenia.

800px-Zelazny_Aerobatic_Team,_Kossinski,_Radom_AirShow_2005,_Poland

Zlin Z-526, zdjęcie Wikipedia

Zlin Z-526

To wersja samolotu Zlin Z-26 Trener, przystosowana do lotów akrobacyjnych. Ten samolot był produkowany w latach 1948 – 1974. Napędza go silniki 1-rzędowy Walter Minor 6-III o mocy 160 KM, który pozwala osiągnąć prędkość do 245 km/h. Samolot ma wiele zastosowań, ponieważ służy także jako holownik szybowców i samolot szkoleniowy.

Jak na samolot akrobatyczny, wyróżnią się dużym zasięgiem 650 km.

zlin

Zlin Z-50, zdjęcie Model Maker Decals

Zlin-50

To znacznie nowocześniejsza konstrukcja od poprzednio opisanego modelu, która jest wykorzystywana od roku 1975. Samolot posiada moc od 260 do 300 KM i w zależności od wersji, osiąga prędkość do 400 km/h. Ten samolot, zaprojektowany przez Jana Mikułę, został wykonany z myślą o maksymalnym zmniejszeniu masy. Zastosowano w nim tytanowe podwozie i wytrzymały i lekki kadłub.

Samolot posiada niewielki zbiornik paliwa, który mieści jedynie 60 litrów. Jest to samolot wykorzystywany także w Grupie Akrobacyjnej Flying Bulls.

MDM-1 Fox

Oprócz samolotów silnikowych, akrobacje odbywają się także na szybowcach. Takim modelem jest MDM-1 Fox, polski szybowiec wykonany z laminatu, który nie ma możliwości schowania podwozia. Powstał on na podstawie szybowca Swift.

Ten dwumiejscowy szybowiec, produkowany przez zakłady Margański & Mysłowski. Pilotem tego szybowca wyczynowego jest Jerzy Makula, wielokrotny mistrz świata w akrobacji.

Barwy samolotów grupy Żelazny

Samoloty tej grupy wyróżniają się charakterystycznym, czerwonym malowaniem białymi wstawkami i biało-czarnymi napisami.


Modele plastikowe samolotów Zespołu Żelazny produkuje Model Maker z Kołobrzegu. Kupisz je m.in. w sklepie modelarskim Arma Hobby


Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *