Największe osiągnięciem ideału rycerstwa chrześcijańskiego były zakony rycerskie. Powstały one w okresie krucjat. Jako główny cel stawiały sobie opiekę nad pielgrzymami, pielęgnowanie chorych i ubogich pielgrzymów, a nieco później walkę w obronie wiary przeciw poganom, muzułmanom w Ziemi Świętej i na pograniczu chrześcijańskich państw. Zakonnicy trzech największych zakonów rycerskich stanowili elitę Krzyżowców. Krzyżowcy zawsze rozpalali wyobraźnię i byli w kręgu zainteresowań mężczyzn i chłopców. Dzisiaj hobby związane z krucjatami znajduje swój wyraz w rekonstrukcji historycznej, modelarstwie (figurki do sklejania) oraz pasjach historycznych.
Zakony rycerskie powstawały głownie w ziemi świętej, jako odpowiedź na lokalne potrzeby wspólnot i pielgrzymów chrześcijańskich w opanowanym przez ludność muzułmańska terenie. Obok trzech głównych zakonów (Joannici, Templariusze, Krzyżacy) istniały jeszcze inne zakony, mniejsze, rozsiane po pozostałych terenach przedmurza chrześcijaństwa (Hiszpania, Polska, Inflanty)
Joannici (szpitalnicy) – najstarszy zakon rycerski, początek wziął ok.1050r. od założonego w Jerozolimie szpitala przy kościele św. Jana Chrzciciela, zajmowali się głównie troską o pielgrzymów. W 1137r. zakon otrzymał charakter rycerski i jako taki został zatwierdzony przez papieża Anastazego II w 1157r. Joannici nosili czarne płaszcze z białymi krzyżami, a od XIV wieku czerwone płaszcze z białymi krzyżami. Po zdobyciu Jerozolimy w 1187r. przez Turków główną siedzibą została Akka do 1291r. Następnie przenieśli się na Cypr, a od 1310r. na wyspę Rodos. W XVIw. ich siedzibą została Malta, a po zdobyciu jej przez Napoleona zakon przetrwał w innych państwach. Obecnie joannici rezydują w Rzymie. W Polsce Joannici pojawili się ok.1155 na zaproszenie Henryka Sandomierskiego – miejscowość Zagać koło Wiślicy.
© Demian – Fotolia.com
Templariusze – zakon powstał w Jerozolimie w 1119r. w środowisku krzyżowców narodowości francuskiej, a król jerozolimski Baldwin umieścił ich przy świątyni Salomona. Regułę napisał św. Bernard z Clairvaux i zatwierdzono ją w 1128r. Nosili biały płaszcz z czerwonym krzyżem. Brali udział w walkach na Ziemi Świętej, zajmowali się też usługami bankierskimi i ochroną pieniędzy. W ogóle mieli głowę do robienia interesów, co przyczyniło się do ich upadku. Po upadku ostatniej palestyńskiej twierdzy Akki przenieśli się w 1291r. na Cypr, a następnie na Rodos, a w końcu do Francji. W 1307r. na skutek fałszywych oskarżeń król francuski Filip Piękny uwięził zakonników, a dobra zakonu przejął skarb państwa. W 1312r. podczas soboru w Vienne papież skasował zakon na drodze administracyjnej. W Polsce templariusze pojawili się dzięki Henrykowi Brodatemu na Śląsku w Oleśnicy, gdzie prowadzili działalność leczniczą.
Krzyżacy albo zakon szpitalny Najświętszej Maryi Panny domu niemieckiego w Jerozolimie – zostali zorganizowani pod koniec XI w. w środowisku rycerzy niemieckich w Jerozolimie. Zakonnicy nosili białe płaszcze z czarnymi krzyżami. Od 1128r. otrzymali obowiązek walki zbrojnej. W 1211r. król Andrzej II osiedlił zakon w Siedmiogrodzie celem obrony Węgier przed Kumanami, ale kiedy zaczął on tworzyć tu niezależne państwo, przepędził go stamtąd w 1226r. Wtedy to Konrad Mazowiecki sprowadził ich do Polski w celu obrony przed Prusami i osiedlił w Ziemi Chełmińskiej. Po opuszczeniu Ziemi Świętej główną siedzibą wielkiego mistrza została Wenecja, od 1309r. Malbork aż do 1525r. do sekularyzacji Prus.
Polska miała różne problemy z Krzyżakami, którzy raz po raz fałszowali dokumenty albo po prostu łupili ziemie polskie. Pewnym rozwiązaniem tej sytuacji miała być rozprawa podczas soboru w Konstancji, jednak tak naprawdę przyczyniła się ona dopiero do zmiany nastawienia opinii chrześcijańskiej do Krzyżaków. Ostatecznie bunt mieszkańców państwa i chęć przyjęcia panowania Króla Polskiego zadały cios istnieniu Zakonu, dopełnione jego sekularyzacją w 1525 roku. Resztki Krzyżaków służyły monarchii Habsburgów przeciw Turkom, a dzisiaj są już tylko zakonem szpitalnym.
Figurka Krzyżowca Romeo Models w skali 54mm
Jedną z form hobby związanego z Krzyżowcami jest sklejanie i kolekcjonowanie figurek do sklejania. Jest to znacznie tańsze hobby niż rekonstrukcja historyczna, wymaga za to zaangażowania i talentów rzemieślniczych i artystycznych. W sprzedaży są figurki rycerstwa, w tym uczestników Krucjat wykonane z miękkiego (skala 1:72) lub twardego plastiku oraz żywicy (skala 54mm). Prawdziwie hobby to znajduje wyraz w figurkach do sklejania z „białego metalu” czyli ze stopu ołowiu z cyną. W sprzedaży dostępne są figurki rycerzy zakonników w różnych skalach (54mm do 120mm), zarówno konne jak piesze.
Wykonywanie modeli figurek wymaga zdolności manualnych, obróbki metalu bądź żywicy (plastiku), klejenia i malowania. Zdolności artystyczne i zmysł obserwacji bardzo przydadzą się do nadania figurce Krzyżowca realistycznego wyglądu i komponowania scenerii na podstawkę do modelu.
Podzielam zainteresowanie zakonem templariuszy. Bardzo przyjemny tekst.Zapraszam na moją stronę Modelarze z Gubina a znajdziecie tam figurki Templariuszy. Ostatnio zrobiłem piękną szarżę Templariuszy dodałem do tego wierszowaną interpretację tej dioramy. Zapraszam i pozdrawiam Jerzy Urbanowicz.