pages bg right
Posted by GhostRaider on sie 18, 2016
MIG-29 w lotnictwie polskim

MIG-29 w lotnictwie polskim

Dwusilnikowy, zwrotny myśliwiec, który nie zestarzał się, mimo tego, że powstał ponad ćwierć wieku temu – tak najprościej można określić radziecki samolot MiG-29. Myśliwce ponaddźwiękowe MiG-29 są nadal na wyposażeniu Lotnictwa Wojskowego RP.

W kodzie NATO określa się go mianem Fulcrum oraz nieoficjalnie – Smokey. Jego osiągi były szczególnie zaskakujące dla zachodnio-niemieckiej armii i jej Luftwaffe. Zachodni Niemcy pozyskali dużą ilość egzemplarzy, po zburzeniu Muru Berlińskiego przejęciu lotnictwa NRD. Osiągi MiG-29 były lepsze, niż wielu nowszych konstrukcji zachodnich.

MIG-29 w Polsce

Samolot wzbudził zainteresowanie polskiej armii ze względu na walory bojowe. W 1989 roku pierwsze egzemplarze trafiły do Mińska Mazowieckiego, a polscy piloci przeszkoleni w ZSRR, mogli szkolić swoich kolegów. Kolejne MiGi były pozyskiwanie między innymi z Niemiec i Czech.Mig-29 of the polish Airforce seen here at the Royal Internation

MiG-29, zdjęcie fotolia

Odrzutowi kosynierzy

Samoloty MIG-29 stacjonujące w Mińsku Mazowieckim, wyróżniają się pięknym malowaniem. Na górnej części kadłuba namalowano Odznakę Kościuszkowską, z dwoma kosami postawionymi na sztorc. Dekoracja sięga podstawy skrzydeł.

Oprócz tego, na ogonach MIG-ów z Mińska Mazowieckiego, namalowano portrety słynnych lotników związanych z Dywizjonem 303 i eskadrami kościuszkowskimi. To forma promocji polskich sił lotniczych za granicami kraju.

Ozdobieniem samolotów w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego, zajęła się Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego. Kolory dekoracji są zgodne z wymogami wojskowymi.

Zobacz fotoreportaż z detalami MiG-29 z Mińska Mazowieckiego link

Modernizacje polskich maszyn

Myśliwce MIG-29 są stale uzupełniane o nowe elementy wyposażenia. Ma to po części związek z wymaganiami NATO. Samoloty są wyposażane w nową awionikę, przede wszystkim, w komputery ułatwiające walkę w powietrzu. Część MIG-ów wyposażono w technologię Glass Cockpit. Komputery Mision Data Procesor zachowują dane na temat misji samolotu. To nie koniec zmian – część modeli doposażono w lepsze anteny i pulpity sterowania.

Jedną z zalet wyposażenia samolotów w nowe moduły, jest skrócenie czasu przygotowania się pilota do misji.

Modele MiG-29

Na rynku dostępnych jest wiele modeli plastikowych MiG-29. W skali 1/72 dostaniesz tańszy model Italeri i lepszy model Trumpeter. W 1/49 obok modelu Academy warto polecić drogi ale bardzo dobry model Great Wall Hobby (GWH). Każde z  pudełek GWH ma wszystkie potrzebne części do wykonania modelu w polskich barwach. Attack Squadron produkuje zestawy polskich modernizacji samolotu oraz inne dodatki w które zaopatrzysz się w sklepie Arma Hobby – zobacz kategorię MiG-29 link.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zestawy polskich modyfikacji z Attack Squadron

Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *