pages bg right
Posted by GhostRaider on cze 1, 2016
Dywizjon 303 – długo oczekiwana premiera

Dywizjon 303 – długo oczekiwana premiera

Dywizjon 303 to jednostka, która budzi uczucie dumy każdego Polaka interesującego się historią 2 wojny światowej. Polscy lotnicy byli upamiętnieni w produkcji „Bitwa o Anglię” z 1969 roku, jednak do tej pory brakowało jednak filmu, który pokazałby w pełni bohaterskie losy polskiego lotnictwa.

Dywizjon 303 w Bitwie o Anglię

Piloci Dywizjonu 303: Od lewej P/O Ferić, F/Lt Kent, F/O Grzeszczak, P/O Radomski, P/O Zumbach, P/O Łukuciewski, F/O Henneberg, Sgt. Rogowski, Sgt. Szaposznikow.

Film „Dywizjon 303”

Ta sytuacja wkrótce się zmieni, bo w 2017 roku ma zostać nakręcony film, zatytułowany „Dywizjon 303”. Nad napisaniem scenariusza tego dzieła, opartego na popularnej książce Arkadego Fiedlera o tym samym tytule, pracuje już między innymi Jerzy Skolimowski. Pomysłodawcami tej produkcji są także Jacek Samojłowicz oraz Marek Fiedler, syn wspomnianego pisarza.

Budżet filmu jest planowany na około 15 milionów złotych, a część funduszy, ma zapewnić Polski Instytut Sztuki Filmowej. Fani filmów historycznych mają nadzieję, że nowa produkcja będzie przynajmniej na tak dobrym poziomie, co dobrze przyjęty film „Bitwa o Anglię”. Czy producentom uda się uniknąć niepotrzebnego patosu i czy duch polskiego lotnictwa nie zginie pod efektami komputerowymi? Tego dowiemy się na początku 2017 roku.

Do tego czasu, apetyt na świetne ujęcia samolotów w locie można zaspokoić, oglądając krótkometrażowe „Path Of Hate”, przy którym pracował Tomek Bagiński. Wart obejrzenia jest też dostępny na youtube film „Blody Foreigners” opowiadający historię dywizjonu 303 w Bitwie o Anglię (polskie napisy, film po angielsku).

Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *