pages bg right
Posted by Wojtek on mar 5, 2016
Gundam – przenieś się w świat mechów

Gundam – przenieś się w świat mechów

Gundam to jedna z najpopularniejszych serii japońskich anime – jej pierwsze odcinki pojawiły się w 1979 roku. Pierwsze odcinki były silnie skierowane przede wszystkim do chłopców.

Seria charakteryzuje się większym przywiązaniem do realizmu, w porównaniu do innych opowieści o robotach. Autorzy nawiązują często do odkryć naukowych i przedstawiają wiarygodną historię na temat powstania mechów. Maszyny przedstawione w serii, mają wiele cech ludzkich, co ułatwia autorom przedstawienie okropności wojny. W kolejnych odcinkach bohaterowie zwykle zmieniają się, reagując na wydarzenia. Wczesne serie Gundam raczej nie mówią o zmianie bohaterów, a ich zachowania, można łatwo przewidzieć po obejrzeniu kilku odcinków.

O czym jest Gundam?

Seria opowiada przede wszystkim o wojnie, podejmując takie kwestie, jak bohaterstwo, problemy polityczne i filozoficzne, a także straty spowodowane przez konflikt.

Z czasem nazwa Gundam wyewoluowała do całej kategorii filmów animowanych, pojawiły się kolejne serie i spinoffy, nawiązujące do głównego tematu.

Seria Gundam toczy się w wielu uniwersach, takich, jak:

  • Wiek kosmiczny
  • Wiek przyszłości
  • Wiek po kolonizacji
  • Właściwy Wiek
  • Era kosmiczna
  • Rok pański
  • Zaawansowana generacja
  • Po katastrofie

Gundam to nie tylko seriale, ale także filmy pełnometrażowe, komiksy, gry komputerowe i albumy. Seria doczekała się nawet swojej parodii, o nazwie Super Deformed Gundam. Anime na temat Gundam wyróżniają się bardzo rozbudowanym, wiarygodnym światem. Poszczególne serie łączą się między sobą i mają podobną stylistykę, jednak każda z nich, wnosi do serii coś zupełnie nowego.

Gundam

Ilustracja – wikipedia

Jak oglądać gundam?

Osoby, które uwielbiają anime, ale jeszcze nie miały do czynienia z Gundam, mogą mieć problem z wejściem w ten niezwykle rozbudowany świat. Warto zacząć od obejrzenia pierwszych serii filmów animowanych, które były jeszcze rysowane w charakterystycznym stylu, z użyciem grubej kreski. Jeśli takie anime Ci nie odpowiada ze względu na stylistykę, warto obejrzeć nowsze odcinki, oglądając po kolei serie należące do odpowiedniego uniwersum. Nowe serie wyglądają znacznie nowocześniej, ale rozpoczęcie oglądania serii właśnie od nich sprawi, że stracimy wiele wątków.

Modele Gundam

Pasjonaci Gundam sklejają modele postaci z serii. Modele Mechów produkuje m.in. Bandai, znany także z najlepszych modeli Star Wars.

ban994971box

Zdjęcie modelu – Bandai

Podsumowując – Gundam to klasyka japońskiej animacji i każdy fan anime, powinien się z nim zapoznać.

Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *