pages bg right
Posted by GhostRaider on wrz 13, 2014
Jogging – czy warto?

Jogging – czy warto?

Wielu mężczyzn uważa, że najlepszym rodzajem treningu jest trening siłowy. Praktyka wskazuje, że takie osoby mogą mieć wielkie muskuły, ale z powodu słabej wydolności ciała, nie radzą sobie podczas dłuższych ćwiczeń. Z czasem zaczyna im brakować oddechu.

Jeśli nie chcesz, by dorwała Cię zadyszka na siłowni, powinieneś zacząć ćwiczenia aerobowe – na przykład jogging.

Dobry wstęp do wymagających ćwiczeń

Problem z wydolnością na siłowni dotyka przede wszystkim osoby, które wcześniej nie były aktywne. Naszym zdaniem, zanim wykupisz karnet na ćwiczenia, powinieneś włożyć buty do biegania i podreperować swoją kondycję na świeżym powietrzu.

facet uprawia jogging

© giromin – Fotolia.com

Bieganie jest różnorodną formą treningu – każdego dnia możesz wybrać inną trasę, natomiast ćwiczenia na siłowni potrafią się znudzić. Jeśli nie chcesz, by tak się stało, jednego dnia wybieraj bieganie, innego zaś siłownię. Spróbuj znaleźć swój własny rytm ćwiczeń.

Dzięki bieganiu nie tylko poprawiasz kondycję. Sprawia ono, że masz więcej siły i czujesz się szczęśliwszy – w czasie biegu wydzielają się endorfiny. Siłownia idealnie uzupełnia bieganie, bo podczas ćwiczeń siłowych dochodzi do uwolnienia testosteronu.

Jak się przygotować do biegania?

Bieganie możesz rozpocząć od próby – zmierz na stoperze, jak długo uda Ci się biec bez zatrzymywania się. Na tej podstawie ustalisz sobie dalszy plan treningowy. Jeśli było to kilkadziesiąt minut, masz niezłą kondycję. Jeśli biegłeś mniej, niż 10 minut, musisz zadbać o jej poprawienie.

Treningi najlepiej jest rozpisywać w kalendarzu z uwzględnieniem czasu biegu, ilości interwałów i przerw. Najtrudniejsze są pierwsze biegi, bo podczas nich obawiasz się, że będziesz musiał się zatrzymać. By uniknąć zadyszki, biegnij w swoim własnym tempie i nie przyśpieszaj. Osoby otyłe lub palacze mogą mieć tak złą aktywność, że powinny zacząć od chodzenia lub od nordic walking.

Realizowanie planu treningowego sprawi, że z każdym treningiem bieganie staje się łatwiejsze. Nie zaczynaj biegania od kupienia najdroższych butów, zegarka z GPS i bielizny termoaktywnej. Na początku możesz ćwiczyć w zwykłych adidasach, używając taniego stopera. Zapisywanie swoich rekordów i oglądanie oferty sklepów sportowych jest przyjemne, ale odciąga Cię od planu.

Podsumowując – najważniejszym krokiem jest wyjście z domu i próba zrealizowania planu na pierwszy dzień. Gdy Ci się to uda, nie będziesz mógł się doczekać kolejnego dnia treningu.

 

Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *