pages bg right
Posted by GhostRaider on kw. 26, 2014
Noże EDC

Noże EDC

Każdy mężczyzna pragnie przeżywać przygody, wkraczać na nieznane szlaki i ratować ukochaną kobietę z opresji. Mimo tego, że rzadko kiedy mamy szansę się sprawdzić w sytuacji zagrożenia, warto nosić przy sobie nóż. Niektórzy mówią, że nóż to najlepszy przyjaciel człowieka, zaraz po psie.

O co tyle zamieszania?

Termin EDC (every day carry) oznacza przedmioty, które nosimy ze sobą cały czas, niezależnie od stroju i sytuacji. Symbolem EDC stały się składane noże chowane w kieszeni, często wyposażone w klips. Nóż w kieszeni wzbudza czasem niepokój innych osób, ale znacznie ułatwia nasze życie w różnych sytuacjach. W internecie można spotkać opowiadania osób, którym nóż w kieszeni ocaliły życie.

Nóż EDC -  na każdy dzieńNóż EDC – zdjęcie © tsakafan – Fotolia.com

Nóż sprawdza się w pracy, gdy codziennie rozcinamy opakowania (choćby zupek chińskich czy kawy), musimy uporać się z pudełkiem, otworzyć paczkę czy też dokręcić niepokorną śrubkę. Pomaga też w przygotowywaniu posiłku. Podczas dalekiej wędrówki czy też biwaku także nie obędziemy się bez noża – jest konieczny, by zrobić ognisko czy zastrugać kijek do pieczenia kiełbasy.

Mężczyźni tak naprawdę kupują nóż po to, by poczuć się przez chwilę jak mały chłopiec i zaznać satysfakcji z obcowania z niebezpiecznym przedmiotem. Nie wspominaj o tym swojej dziewczynie.

Jaki nóż na początek

Zwykle nóż EDC jest składany, ma niewielkie rozmiary i mieści się w kieszeni spodni. Ostrze nie powinno być zbyt krótkie, a najlepszym testem na sprawdzenie tego parametru jest krojenie chleba. Pamiętaj o bezpieczeństwie i kup nóż z blokadą. Noże składane mają delikatną budowę, dlatego lepiej jest kupić sprzęt renomowanej firmy i cieszyć się nim przez wiele lat. Innym czynnikiem, o którym zapominamy podczas zakupów jest tak zwany „fear factor”, czyli reakcja osób postronnych na nasz nóż. Jeśli jest długi i wygląda niebezpiecznie, to możesz spodziewać się dziwnych reakcji.

Stal, system otwierania noża (kółko w ostrzu, kołek), czy też profil głowni to problemy drugorzędne, gdyż przeważnie nie potrzebujemy ekstremalnych parametrów. Nóż kupuje się podobnie jak gitarę – przed zakupem należy sprawdzić, czy pasuje do naszych dłoni.

Jeśli nóż przestaje spełniać nasze oczekiwania, warto kupić droższy przedmiot. W takim przypadku płacimy przeważnie za jakość wykonania oraz za stal, z którego zostało wykute ostrze.

kolekcja scyzoryków Victorinox

Kolekcja noży armii szwajcarskiej firmy Victorinox – zdjęcie Wikipedia

Nóż czy scyzoryk?

Osobną kategorią noży są scyzoryki. Oferują one krótkie ostrze wykonane z tańszej stali niż w nożu za tą samą cenę, ale za to posiadają dodatkowe narzędzia, takie jak śrubokręt, otwieracz do puszek, wykałaczka czy też małe nożyczki. Najbardziej znanym producentem scyzoryków jest firma Victorinox, a jej duże modele mogą śmiało konkurować z nożami EDC innych firm. Scyzoryk nie ma imponującego wyglądu, dlatego nie budzi niepokoju. Jeszcze bardziej rozbudowane są multitoole, wyposażone w kombinerki i mnóstwo narzędzi.

Artykuł opracowany przez Strefę Tekstu

Post a Comment

2 komentarze to “Noże EDC”

  1. Wojtek pisze:

    Noszenie na co dzień noża w mieście, może poza scyzorykiem, jest dziwne. To przecież narzędzie „plenerowe”. Jestem nastawiony sceptycznie…

  2. dragon88 pisze:

    nóż,wiatrówka, maczeta, kusza, łuk i zapas wody, oto co warto posiadać 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *