pages bg right
Posted by GhostRaider on mar 13, 2013
Harley Davidson

Harley Davidson

Jeśli kiedykolwiek widziałeś film Easy Rider, z pewnością uległeś amerykańskiej historii o beztroskim przemierzaniu przestrzeni na motocyklu Harley Davidson. Nie jesteś jedyny – na wiosnę na drogach miast słychać boskie brzmienie silników Harley Davidson, które oznajmiają że sezon uznaje się za rozpoczęty.

…Kiedy siedzę na maszynie

Harley Davidson to motocykl wyjątkowy – nie ze względu na wygląd czy osiągi, ale jeśli chodzi o miejsce w kulturze masowej. Bardzo rzadko widzi się na nim młode osoby – zarówno nowe jak i używane motocykle kosztują krocie. Stereotypowy „harleyowiec” to ogromny mężczyzna po czterdziestce w skórzanej kurtce z ćwiekami, ogolony na łyso lub z długimi włosami i w czarnych okularach. Groźny image nie przekłada się na brak kultury jazdy – harleyowcy słyną z pomagania innym uczestnikom ruchu drogowego i zwykle stosują się do przepisów (w odróżnieniu od młodych motocyklistów). Harleyowcy tworzą charakterystyczną grupę społeczną, chyba jedyną która powstała od nazwy pojazdu.

Motocykl Harley

© Dmitriy Kosterev – Fotolia.com

Kluby harleyowców

W każdym większym mieście istnieją kluby dla właścicieli motocykli tej marki – w których można zapoznać nowe osoby oraz odpocząć od pracy. Wymieniają swoje poglądy między sobą również na forach internetowych – gdzie dużo miejsca poświęca się rozpowszechnianiu kultury motoryzacyjnej, oraz wymianie doświadczeń z użytkowania motorów. Zloty organizowane są kilka razy do roku w całej Polsce – tego typu wydarzenia są komentowane w mediach oraz przyciągają wiele osób.

”Inne” Harleye

Należy zauważyć ciekawy fakt – wiele klubów harleyowych dopuszcza w swoje szeregi również posiadaczy dwóch innych marek motocykli – są to amerykański Indian oraz polski Sokół – wzorowany na Harleyu. Sprawnych egzemplarzy Sokoła jest w Polsce znacznie mniej niż Harleya, ponieważ motor nie jest produkowany od dziesiątek lat.

Co wyróżnia te motory

Dlaczego żaden inny motor nie spowodował wytworzenia kultury? Wiąże się to z czymś co można nazwać duszą. Niepowtarzalny głos silnika, piękny wygląd oraz doskonałe wykonanie – wszystko to powoduje iż mamy do czynienia z produktem którego zakup raduje serce. Motory tej marki są spełnieniem marzeń każdego dużego chłopca – a ze względu na dużą cenę są jednocześnie produktem elitarnym, niedostępnym dla tłumu. Z tym motorem ciężko się rozstać – w przeciwieństwie do „bezdusznych” modeli azjatyckich.

Zobacz też – zabytkowe motocykle i Kawasaki Ninja

Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *