pages bg right
Posted by Mati79 on paź 1, 2012
Pomorze – raj dla miłośników militariów

Pomorze – raj dla miłośników militariów

Polskie Wybrzeże Bałtyku zapisało się bogatymi zgłoskami na mapie historii obronności. Walki o Pomorze szczególnie te z II wojny światowej pozostawiły szereg miejsc, przedmiotów i zapisów o niewątpliwie odcisnęły swoje piętno na kilku najbardziej dotkniętych działaniami wojennymi dzisiejszych kurortach. Wczasy nad morzem to doskonała okazja do zgłębienia historii i świetna sposobność dla miłośników czy hobbystów zbierających wszelkie militaria do uzupełnienia swoich zbiorów oraz do szczegółowego zapoznania się z tym co można jeszcze zwiedzać.

MilitariaNiewątpliwie podstawowym punktem jaki trzeba odwiedzić chcą poznać historię militarną Pomorza jest Kołobrzeg. Twierdza w dzielnicy portowej ze wspaniałą latarnią morską to obowiązkowy punkt. Po zdobyciu tarasu widokowego latarni i zapoznaniu się z jej historią warto udać się do jednego z największych w Polsce Muzeum Oręża Polskiego właśnie w Kołobrzegu. Tam trzeba sobie zarezerwować co najmniej kilka godzin na szczegółowe zwiedzanie. Ekspozycja zaczyna się chronologicznie od przedmiotów, broni i mundurów oraz ekwipunku średniowiecznego poprzez kolejne epoki aż do czasów XX wieku i obu wojen światowych. Zbiory są ogromne i świetnie zaprezentowane. Na zewnątrz można zwiedzać wozy opancerzone, transportowe, działa, czołgi i samoloty. Najciekawszy i cieszący się największą popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych adeptów militariów to oczywiście czołg T37, do którego można zaglądnąć a nawet wejść.

Przy wylocie droga krajową z Kołobrzegu na Koszalin stoi nie lada gratka dla fanów wojskowości mianowicie olbrzymi namiot z tysiącami przeróżnych sprzętów militarnych, broni, amunicji, mundurów i wszystkim tym czego hobbyści szukają na przeróżnych aukcjach internetowych. Tutaj można obejrzeć, dotknąć i kupić. Na zewnątrz również stoi ekspozycja wozów bojowych, a na pobliskim poligonie można przejechać się czołgiem lub gąsienicowym transporterem. Wrażenia niezapomniane.

Darłowo - latarnia morska u wejścia do portuW każdym właściwie kurorcie nadmorskim jadąc od Kołobrzegu na zachód można znaleźć ciekawostki i ślady działań wojennych. W Pobierowie na przykład stoi dom w którym kiedyś mieszkała Ewa Braun.

Darłowo to z kolei uznane miejsce w którym organizuje się co roku największy zlot miłośników militariów w Polsce. To tutaj, na nabrzeżu niedaleko latarni morskiej w Darłowie,  spotykają się fani z całego kraju których łączy jedna pasja.

W najdalej wysuniętym na zachód miejscu w Polsce czyli w uzdrowisku Świnoujście znowu coś co ucieszy miłośników wojskowości. Zabytkowe pruskie forty, które można zwiedzać również interaktywnie. Tego można szukać na próżno w innych muzeach. Tutaj na przykład w Forcie Zachodnim czy Forcie Gerharda można wsiąść na działo i bawić się nim bez końca, poruszając dźwigniami, korbami i przełącznikami. W ten sposób można zobaczyć jak działa duże działo przeciwlotnicze, jak porusza się wieżyczką czy sama lufa armatnią. Tego typu działa okupowane są zazwyczaj głównie przez dzieci, ale niejeden tatuś również zasiada za sterami i w ten sposób realizuje jakieś swoje marzenia z dzieciństwa.

Najszersza w Polsce plaża nad morzem - Świnoujście

Z pewnością dla kogoś kto interesuje się wojskowością, Pomorze to doskonałe miejsce na letnie wakacje. Nawet jeśli to z czego słynie Bałtyk, czyli niepewna pogoda, faktycznie zawiedzie, miejsca które kiedyś były areną walk, dzisiaj mają wiele atrakcji turystycznych do zaoferowania i zwiedzanie ich pomorze zarówno milo spędzić czas realizując swoje zainteresowania jak również przybliżyć historię najmłodszym.

Post a Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *